Czy EKUZ wystarczy na wakacjach?

2017-05-28 17:44:38

Uważasz, że szkoda pieniędzy na zakup ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd, bo przecież masz kartę EKUZ? Niestety EKUZ nie ochroni Cię w 100% przed kosztami ewentualnego leczenia poza granicami Polski.

Wybierając się na wakacyjny urlop z biurem podróży, nie musimy zaprzątać sobie głowy ubezpieczeniem - touroperatorzy sami dbają o to, by ich klienci byli odpowiednio ubezpieczeni. Polisa zwykle wliczona jest już w cenę wyjazdu, a niezbędne dokumenty podpisujemy w momencie podpisywania umowy wycieczki. Średni co drugi Polak spędza jednak urlop na własną rękę, samodzielnie organizując pobyt czy to w Polsce - poza miejscem zamieszkania - czy za granicą.

Nie lekceważ ryzyka wypadku

Przygotowując się do wyjazdu zorganizowanego samemu, mało kiedy pamiętamy o ubezpieczeniu. Większość z nas ignoruje ryzyko, jakie wiąże się z pobytem na zagranicznych wczasach. Niestety, to ryzyko jest całkiem spore. Wypadek podczas jazdy autem po nieznanych, krętych, górskich drogach, złamanie nogi na nartach, uraz głowy czy kręgosłupa po skoku do wody w pobliżu dzikich plaż i inne nieprzyjemności mogą za granicą doprowadzić nasz portfel do ruiny. Leczenie za granicą jest bardzo kosztowne, dlatego lepiej się przed takimi wydatkami zabezpieczyć.

Nie chcesz polisy? Przynajmniej wyrób kartę EKUZ

Jeżeli mimo wszystko nie chcemy wykupywać oddzielnego ubezpieczenia na czas wyjazdu, zaopatrzmy się odpowiednio wcześnie przynajmniej w kartę EKUZ. Zapewnia ona dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach, które obowiązują w danym kraju należącym do UE (28 państwach członkowskich Unii Europejskiej) oraz EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Z tą kartą będziesz po prostu traktowany tak, jak ubezpieczeni obywatele danego kraju.

Niestety w większości krajów zasady dostępu do publicznej opieki zdrowotnej nie są tak proobywatelskie, jak w Polsce. Zazwyczaj refundowana jest tylko część leczenia - resztę musi dopłacić poszkodowany. W dodatku w wielu państwach opieka publicznej służby zdrowia jest bardzo ograniczona, zarówno w zakresie dostępnych form pomocy medycznej, jak i terytorialnie (brak odpowiednich placówek na terenie całego kraju).

Karta EKUZ nie pokrywa ponadto transportu chorego do Polski (chyba, że koszt transportu byłby niższy niż koszt leczenia za granicą).

NNW wykupisz już za kilkadziesiąt złotych

Jeśli zatem właśnie opracowujesz plan swoich zagranicznych wczasów, nie zapomnij o polisie NNW, która będzie działać także za granicą. Jej koszt zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych, a może uratować Cię przed wydatkami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jakie trzeba byłoby wydać na prywatne leczenie powypadkowe za granicą.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam