Wyjaśniamy, jak działają płatności HCE

2017-05-27 15:58:46

Płatności HCE umożliwiają szybkie i wygodne płacenie za zakupy telefonem - za pomocą wirtualnej karty. Chcesz wiedzieć, jak to dokładnie działa? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie najważniejszych cech tego rodzaju płatności.

HCE (ang. host card emulation) można określić jako podręczny portfel, który mamy w telefonie. Umożliwia dokonywanie płatności w sposób podobny do kart zbliżeniowych - wystarczy przyłożyć telefon do czytnika, by można było zrealizować transakcję. Płatności do kwoty 50 zł są realizowane bez użycia kodu PIN. Powyżej tej kwoty operację należy autoryzować poprzez podanie kodu PIN - tak samo, jak w przypadku kart bezstykowych. Podczas zbliżania telefonu do terminala, ekran smartfona powinien być odblokowany. Co istotne - by płacić w ten sposób, telefon nie musi być połączony z Internetem (aplikacja działa w trybie offline).

Zainstaluj aplikację mobilną

Przed zbliżeniem telefonu do terminala, należy odpowiednio go przygotować. Przede wszystkim - musimy zalogować się w aplikacji mobilnej naszego banku i tam wybrać opcję płatności zbliżeniowych. Następnie trzeba wybrać konto, do którego chcemy podpiąć wirtualną kartę HCE (moze to być karta debetowa lub - w niektórych bankach - także kredytowa) i potwierdzić warunki umowy. Operację zatwierdzamy kodem PIN aplikacji. Informację o aktywacji usługi w większości banków otrzymasz SMS-owo. W ostatnim kroku należy ustanowić PIN do płatności HCE (można to zrobić z poziomu aplikacji mobilnej, w bankowości internetowej lub na infolinii).

Dlaczego HCE jest lepsze od SIM NFC?

Płatności HCE w szybkim tempie zastępują płatności NFC, które po woli odchodzą do lamusa. Przyczyną tego kierunku jest fakt, że w przeciwieństwie do tego drugiego rozwiązania, HCE nie wymaga angażowania operatorów telekomunikacyjnych w proces aktywacji usługi, ponieważ dane karty nie są bezpośrednio powiązane z kartą SIM. Zamiast tego zapisywane są w aplikacji mobilnej.

Tylko dla wybranych urządzeń

Płatności HCE dostępne są dla wybranych modeli telefonów: muszą być zaopatrzone w system operacyjny Android (w Pekao można użyć do tego także smartfonów z Windows 10) i posiadać moduł NFC.

HCE dostępne są m.in. w Getin Banku (Getin Wallet i Getin Mobile), Eurobank, Pekao (PeoPay), BZ WBK i PKO BP. W większości banków poszczególne transakcje nie są obciążone żadnymi dodatkowymi prowizjami.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam