To już koniec płatności NFC w T-Mobile UB

2017-05-14 14:24:19

Już tylko do końca czerwca będzie można wnioskować o kartę NFC w T-Mobile UB. To  jeden z ostatnich banków w Polsce (obok Orange Finanse), które jeszcze udostępniają klientom i obsługują karty simcentryczne. W początkach bieżącego roku z oferowania tej usługi zdążył się wycofać Alior Bank.

Już na jesieni ubiegłego roku ze strony MasterCard (jeszcze do niedawna promującego standard NFC) padła decyzja o zakończeniu wspierania technologii simcentrycznej. Powodem wycofania się okazały się zbyt wysokie koszty jej utrzymania i słabe zainteresowanie ze strony klientów, które utrudniały rozpowszechnienie tych płatności na skalę masową. Standard NFC, obecny na rynku od 2012 roku, tym samym ustępuje miejsca nowszym rozwiązaniom: technologii HCE oraz portfelom cyfrowym, takim jak Samsung Pay, Apple Pay czy Android Pay.

Z portfela MyWallet wycofały się także Slovak Telekom oraz Deutsche Telekom. Technologia wciąż używana jest na Węgrzech, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że i w tym kraju zostanie z czasem wycofana.

NFC w T-Mobile UB tylko do końca czerwca

Choć T-Mobile UB podaje, że o kartę NFC będzie można wnioskować tylko do 30 czerwca, to zastrzega, że możliwość ta może być wyłączona jeszcze wcześniej. Klienci, którzy już korzystają z technologii NFC w portfelu MyWallet, nie powinni jednak się obawiać - nadal będą mogli korzystać z tych mikropłatności.

HCE zamiast NCF

Koniec NFC nie oznacza końca płatności mobilnych. Jeszcze w maju T-Mobile UB ma udostępnić wszystkim zainteresowanym nowe rozwiązanie: płatności HCE, które będą obsługiwane w nowej aplikacji mobilnej. Korzystanie z tego rozwiązania nie będzie się wiązało z koniecznością wymiany karty SIM, jak to miało miejsce przy NFC. Wszystko dzięki temu, że w przypadku HCE karta płatnicza znajduje się w chmurze obliczeniowej. Nie trzeba zatem podpisywać umów z operatorami telekomunikacyjnymi o wydanie specjalnych kart SIM.

Karty HCE oferują już w Polsce m.in. PKO BP, BZ WBK oraz Bank Pekao.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam