Jak obliczyć rentowność wynajmu mieszkania?

2017-04-30 20:10:54

Chcesz zarabiać na wynajmie mieszkania? Lepiej uważaj - niedoszacowanie kosztów związanych z inwestycją może spowodować, że Twój zysk może okazać się dużo niższy oczekiwałeś. Nie chcesz popełnić błędu? Przeczytaj nasz poradnik!

Jeśli chcesz oszacować z największą dokładnością, ile na jaki procent zysku netto będziesz mógł liczyć, wynajmując mieszkanie, koniecznie musisz uwzględnić kilka czynników.

Średnia cena najmu

Chcesz dowiedzieć się, ile będziesz zarabiać na mieszkaniu kupionym w danej okolicy? Obserwuj rynek wynajmu. Śledź serwisy ogłoszeniowe i notuj ceny dla wybranych lokalizacji (uwzględniając tylko lokale o podobnym standardzie i powierzchni w stosunku do lokalu, który zamierzasz wynajmować lub przygotować do wynajmu). Pamiętaj jednak, by nie sugerować się jedynie najwyższymi stawkami. Najbezpieczniej będzie wyciągnąć z nich średnią.

Wszystkie koszty transakcyjne i administracyjne

Oczywiście na nic jednak nie przydadzą Ci się informacje o średniej cenie wynajmu nieruchomości w okolicy, w której chcesz kupić lokal na wynajem, jeśli przepłacisz za mieszkanie. Uwzględniając cenę zakupu, nie zapomnij o dodatkowych kosztach, takich jak opłaty notarialne (akt przeniesienia może potrafi kosztować nawet 3 000 zł i więcej - zależnie od wielkości powierzchni nieruchomości), czynsz, koszty wykończenia lub remontu świeżo zakupionego mieszkania, a także koszty odświeżenia czy remontu, które będziesz musiał ponosić w kolejnych latach. Nie zapomnij też o stałych opłatach, takich jak podatek od nieruchomości, opłata za użytkowanie wieczyste gruntu czy ubezpieczenie lokalu.

Koszty kredytowe

Kupujesz mieszkanie na kredyt? To najmniej korzystna opcja inwestowania na rynku nieruchomości. Koszt zakupu mieszkania jest podwyższany o koszty obsługi kredytu, Przy założeniu, że te ostatnie wynoszą 5% rocznie, podczas gdy realny zysk netto z wynajmu lokali w najbardziej opłacalnych miastach (takich jak Warszawa czy Gdańsk) wynosi 5-6% rocznie, może się okazać, że Twój zysk z wynajmu będzie wręcz... żaden - i to do czasu, do kiedy nie spłacisz większość kredytu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam