BGK wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dopłaty MdM na 2018 rok

2017-04-08 09:39:39

Tak dużego zainteresowania dopłatami MdM się nie spodziewano. Już wczoraj (7 kwietnia) Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył przyjmowanie wniosków o dofinansowanie kredytu hipotecznego na 2018 rok.

Choć eksperci przewidywali, że Polacy będą mieć czas jeszcze do wakacji na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny z dopłatą z programu Mieszkanie dla Młodych, to popyt okazał się znacznie wyższy. Już w piątek 7.04.2017 r. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków o wypłaty z limitu przeznaczonego na 2018 rok. 

Osiągnięto limit 50%

Decyzja jest wynikiem wykorzystania limity 50% puli środków przeznaczonych na dopłaty MdM przyszłego roku, które - zgodnie z ustawą - mogą zostać zarezerwowane jeszcze w roku bieżącym. Oznacza to, że wraz z początkiem stycznia 2018 r. już po raz ostatni zostanie uruchomiony proces przyjmowania wniosków o dofinansowanie do zakupu pierwszego mieszkania dla osób, które spełnią kryteria programu.

Do wykorzystania zostaje 381 mln zł

Przypominamy, że limit na 2018 rok to 762 mln zł. Z tej puli 381 mln zł zostało zarezerwowane już w tym roku. Pozostała kwota zostanie rozdysponowana w roku przyszłym. Wnioski o pieniądze w tej ostatniej turze będzie można składać już o 1 stycznia w wybranych bankach, które podpisały z BGK stosowną umowę o udzielaniu kredytów mieszkaniowych z dopłatą MdM.

2018 rokiem ostatniej szansy na dopłatę

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program pomocy w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, który trwa od 2014 r. Jego zakończenie nastąpi w roku 2018. Po rozdysponowaniu ostatnich środków finansowych przeznaczonych na dotacje, program będzie trwał jeszcze do grudnia, choć w praktyce będzie martwy. Po wygaśnięciu programu jego miejsce zajmie Fundusz Mieszkań na Wynajem, który będzie promował w Polsce zachodnie trendy długoterminowego wynajmu mieszkań i domów.

Przewiduje się, że wskutek dużego zainteresowania skorzystaniem z ostatniej szansy otrzymania pomocy finansowej w nabyciu własnego mieszkania, najprawdopodobniej wyczerpanie funduszy państwowych przeznaczonych na ten cel nastąpi już w pierwszych 3 miesiącach przyszłego roku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam