Jak wyłączyć opcję płatności zbliżeniowych na karcie?

2017-03-14 19:27:27

Nie chcesz korzystać z płatności zbliżeniowych? Możesz tę opcję wyłączyć. To dziecinnie proste.

Opcja płatności zbliżeniowych umożliwia opłacenie rachunku w sklepie czy innym punkcie usługowo-handlowym bez konieczności wkładania karty do czytnika. Wystarczy przyłożyć kartę na ułamek sekundy do terminala płatniczego, by płatność została zaakceptowana, a stan naszego konta został pomniejszony o należną kwotę. Jeśli wartość rachunku nie przekroczyła 50 zł, terminal nawet nie zażąda od nas potwierdzenia transakcji, czyli unikniemy konieczności wpisywania kodu PIN. Jeśli kwota płatności przekroczy ten limit, mimo że płacimy zbliżeniowo (bezstykowo), terminal płatniczy wygeneruje komunikat z prośbą o autoryzację operacji poprzez wstukanie na klawiaturze urządzenia kodu PIN do karty.

Brak PIN-u to większe ryzyko

Brak wymogu wkładania karty do terminala i podawania kodu PIN przy drobnych zakupach umożliwia znaczne skrócenie czasu przeprowadzania transakcji. Zyskuje na tym i klient, który krócej stoi przy sklepowej kasie, jak i sam sklep - skraca się czas obsługi poszczególnych klientów, a przy tym - czas oczekiwania w kolejce do kasy. Nie wszystkim jednak sposobność szybszego i łatwiejszego płacenia kartą przypadła do gustu. Przez obniżenie standardów bezpieczeństwa przy mikropłatnościach właściciel karty ponosi większe ryzyko. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie jego karty (np. podczas kradzieży), będzie mógł w łatwy sposób wykonać kilka płatności, które obciążą kieszeń prawowitego posiadacza karty.

Jak zablokować płatności zbliżeniowe?

Dla osób niechętnych wobec kart zbliżeniowych mamy dobrą wiadomość. Bank nie może zmusić klienta do korzystania z płatności bezstykowych (PayPass/PayWave). Niestety mało który wydaje obecnie karty bez tej funkcjonalności. Nie oznacza to, że jesteś skazany na brak komfortu z powodu posiadania w portfelu plastiku, którym w każdej chwili można opłacić rachunek bez podawania kodu PIN. Opcję płatności bezstykowych można wyłączyć. Wystarczy zgłosić się do banku.

Większość banków umożliwia wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowych po zleceniu takiej dyspozycji na infolinii banku (po uwierzytelnieniu swojej tożsamości), a nawet przez bankowość internetową lub w bankomacie. W tym instytucjach, które nie pozwalają na całkowite wyłączenie tej funkcjonalności, można po prostu ustanowić limit transakcji zbliżeniowych na 0 zł.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam