Jak bezpiecznie korzystać z e-portfela w telefonie?

2017-03-31 20:41:00

Korzystasz z elektronicznego portfela (e-portmonetki) w telefonie? Nie zapomnij odpowiednio zabezpieczyć go przed e-złodziejami. Stawką są Twoje oszczędności.

Elektroniczne portfele, które instalujemy w swoich telefonach są zaopatrzone w wiele zabezpieczeń (np. czas aktywności dostępnego kodu do zatwierdzania płatności z użyciem BLIK-a), ale to nie zwalnia nas z obowiązku samodzielnego dbania o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Jak zatem się chronić przed e-kradzieżami?

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego w telefonie

Choć program antywirusowy w komputerze ma zainstalowany niemal każdy posiadacz tego sprzętu, to o zabezpieczaniu w taki sposób swojego smartfona nie wszyscy już pamiętają. A to błąd. Jeśli na naszym telefonie znajdzie się złośliwe oprogramowanie, możemy szybko paść ofiarą wyłudzeń i e-kradzieży.

2. Nie instaluj podejrzanych aplikacji

Pamiętajmy jednak, że nie ma programu antywirusowego, który w 100% zabezpieczy nas przed wirusami. Warto więc włączyć własną wyobraźnię i unikać instalowania aplikacji z podejrzanego źródła oraz nadawania pozostałym zbyt dużych uprawnień.

3. Utrzymuj w sekrecie login i hasło do aplikacji internetowej

Telefony często służą nam za notatniki, w których zapisujemy m.in. dane do logowania do różnych systemów, w tym... aplikacji bankowych, zainstalowanych w tymże telefonie! To karygodny błąd, za który możemy słono zapłacić. Pamiętajmy, by chronić nasze loginy i hasła przed dostępem osób trzecich.

4. Stosuj limity płatności

Nie wydajesz dziennie więcej niż 500 zł? Ustaw właśnie taki limit dla płatności dokonywanych z e-portfela. W każdej chwili będziesz ten limit mógł zmienić. Złodziejom tymczasem może utrudnić kradzież większej ilości gotówki z Twojego konta.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam