Czy warto wykupić ubezpieczenie od raka?

2017-02-16 10:28:28

Rak jest jedną z najczęściej występujących przyczyn zgonów w Polsce. Specjaliści przewidują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba zachorowań na nowotwór wzrośnie o 15%. Wraz ze wzrostem świadomości zagrożenia tą chorobą, rośnie i liczba oferowanych przez ubezpieczycieli polis od raka. Tylko czy warto je wykupić?

Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na nowotwory wzrosła ponad dwukrotnie. W 2010 roku rozpoznano aż 140,5 tys. zachorowań, z czego 70,5 tys. dotyczyło kobiet. W roku 2011 rak był przyczyną co czwartego zgonu odnotowanego w Polsce. Niestety wszystkie prognozy specjalistów z dziedziny medycyny są niepokojące: w ciągu najbliższej dekady liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrośnie.   

Leczenie nowotworu jest niezwykle kosztowne. W przypadku raka piersi koszt hospitalizacji sięga od 30 do 50 tys. zł. Sama chemioterapia kosztuje przeciętnie 13 tys. zł. Do tego dochodzi konieczność opłacenia leków, badań, diet, protez. Mało tego - choroba zwykle oznacza długą przerwę w możliwości wykonywania pracy zarobkowej. Na pytanie, czy warto się ubezpieczać, odpowiedź jest jednoznaczna: warto. Kwestią dyskusyjną pozostaje w zasadzie tylko dobór najlepszej polisy, która zapewni najszerszy zakres ochrony w najniższej cenie.

Choć ubezpieczyciele coraz częściej włączają polisy chroniące na wypadek wystąpienia nowotworu, to zwykle są to opcje dodatkowe, o które można rozszerzyć (za opłatą) wykupione podstawowe ubezpieczenie na życie, jakie wykupimy u danego ubezpieczyciela.

Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy od zachorowania na raka, koniecznie zapoznaj się z umową i warunkami ubezpieczenia. Niestety spora część polis zawiera liczne wyłączenia ochrony i inne kruczki prawne, które mogą uniemożliwić Ci uzyskanie świadczenia finansowego w przypadku choroby. Z pewnością problemy z zawarciem umowy będą mieć osoby, u których już wykryto chorobę nowotworową. Warto więc zabezpieczyć się odpowiednio wcześniej.

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu posiada w swojej ofercie już kilka towarzystw, m.in. Nationale Nederlanden, AXA, Generali i Aviva.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam