Ustawa o kredycie hipotecznym: będą zmiany na lepsze

2017-02-26 14:44:16

Najprawdopodobniej już od wakacji zaczną obowiązywać w Polsce przepisy ustawy o kredytach hipotecznych, która właśnie została zaakceptowana przez Sejm. Choć rynek hipoteczny wydaje się być na to przygotowany, to nowe zasady są potrzebne - zagwarantują konsumentom lepszą ochronę ich praw jako kredytobiorców.

Wprowadzenie nowej ustawy o kredycie hipotecznym to już tylko formalność. Projekt został zatwierdzony przez Sejm. Teraz trafi do Senatu, a następnie (o ile nie zostaną wniesione poprawki) do kancelarii prezydenta. Jeśli proces legislacji przebiegnie bez niespodzianek (na które się nie zanosi), nowe prawo może zacząć obowiązywać już od wakacji. Czy czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych? Raczej nie - przepisy wprowadzane przez ustawę już od dawna są przestrzegane przez banki. Przynajmniej przez większość z nich.

Koniec z opłatami za wcześniejszą spłatę po 3 latach

Tylko przez 3 lata od podpisania umowy o kredyt hipoteczny banki będą mogły pobierać opłatę od wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty zadłużenia. Dodatkowo wysokość nakładanej opłaty będzie regulowana przepisami ustawy. Koszt ten nie będzie mógł przekraczać 3% spłacanej kwoty oraz wysokości odsetek rocznych, które musiałby uregulować kredytobiorca od spłacanej sumy. W praktyce niewiele to zmieni, ponieważ większość banków obu tych zasad już przestrzega (w niektórych instytucjach opłata obowiązuje jednak nawet do 5 lat od zawarcia umowy).

3 tygodnie na decyzję kredytową

Już wkrótce banki nie będą mogły przekraczać terminu 21 dni od przyjęcia kompletnego wniosku kredytowego. I choć przepis zmobilizuje niektóre instytucje do szybszego rozpatrywania wniosków, to większość konsumentów nie odczuje zmian. Zwykle decyzje kredytowe w przypadku zobowiązań hipotecznych zapadają w czasie około 2 tygodni, podczas gdy wstępne decyzje wydawane są przez banki w okresie nawet kilku dni.

Nawet 6 miesięcy na sprzedaż zadłużonej nieruchomości

Największą nowością, która niewątpliwie okaże się olbrzymią pomocą dla kredytobiorców nieradzących sobie ze spłatą zobowiązania, okazują się zmiany w zasadach restrukturyzacji zadłużenia. Banki już niedługo będą musiały włożyć więcej wysiłku podczas rozmów z klientem dotyczących restrukturyzacji długu. Jeśli zastosowane działania (np. zawieszenie spłaty rat lub wydłużenie okresu kredytowania) nie pomogą rozwiązać problemów finansowych kredytobiorcy, będzie on miał aż 6 miesięcy na samodzielną sprzedaż nieruchomości i rozliczenia się z wierzycielem. W tym czasie bank nie będzie mógł jej zająć na drodze postępowania komorniczego.

Oprócz powyższych zmian ustawa reguluje również sposób prezentowania ofert kredytów hipotecznych, zasady udzielania kredytów walutowych, a także nakłada zakaz sprzedaży wiązanej (choć dopuszcza sprzedaż łączoną).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam