Polacy coraz więcej leasingują

2017-01-31 15:24:35

Dla branży leasingowej 2016 rok był w Polsce rekordowy pod względem sprzedaży. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu łączne finansowanie z tytułu umów leasingu wyniosło ponad 58 mln zł - to aż o 16,6% więcej niż w roku poprzedzającym.

Mimo zeszłorocznych zawirowań na rynkach finansowych i na arenie gospodarczo-politycznej (m.in. ryzyko pojawienia się negatywnych skutków Brexitu) sektor leasingowy w Polsce nie ucierpiał. Mało tego - ma się tak dobrze, jak nigdy dotąd.  Po raz pierwszy w historii polskiego leasingu łączny zysk w tej branży przekroczył granicę 50 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że pozycja leasingu (zwłaszcza pojazdów) coraz bardziej umacnia się w stosunku do głównego konkurenta: kredytów samochodowych, z których Polacy chętnie korzystają szczególnie często w celu zakupu samochodów osobowych.

Leasingujemy głównie pojazdy

Aż 71% umów leasingowych zawartych w 2016 roku dotyczyło finansowania pojazdów. Nieco mniejszy udział w tym segmencie miał leasing maszyn i urządzeń, choć odnotował spadek o 3,4% r/r. Trend może się jednak wkrótce odmienić, ponieważ leasing maszyn i urządzeń znów zacznie być intensywnie wspierany przez dofinansowania z Unii Europejskiej. Jest to związane z uruchomieniem wypłat z programu na lata 2014-2020. Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku segmentu maszyn i urządzeń największy spadek odnotował leasing maszyn rolniczych (-23% r/r), co związane jest głównie z przestojami w dotacjach unijnych.

Ożywienie gospodarcze będzie sprzyjać

Największy zysk firmom leasingowym przyniosły w zeszłym roku pojazdy. Aż o 41% r/r zwiększyła się liczba umów zawartych na zakup autobusów, o 31% r/r poprawił się wynik dla aut osobowych. Przedsiębiorcy szczególnie jednak zainteresowani byli leasingowaniem pojazdów na potrzeby rozwoju transportu ciężkiego oraz samochodów dostawczych (wartość umów wyniosła ok 40,6 mld zł). To wyraźny sygnał wzrostu popytu w kraju i zwiększenia eksportu. Prognozy na rok 2017 są w tym zakresie również pozytywne. Analitycy spodziewają się kontynuacji ożywienia gospodarczego w handlu detalicznym.

Tomasz Słupczyński