Tani wynajem, czyli zasady programu Mieszkanie Plus

2017-01-26 13:37:33

Program Mieszkanie Plus będzie znacznym wsparciem dla osób, które chcąc ustabilizować swoją sytuację mieszkaniową, ale nie stać ich na zakup własnego mieszkania - choćby na kredyt hipoteczny. Korzystając z nowego programu rządowego, będą mogły tanio (przynajmniej takie są obietnice) i na wiele lat wynająć lokal w pełni odpowiadający oczekiwanym standardom.

Mieszkanie Plus to program Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, który ma być kolejnym narzędziem na drodze kontynuacji prowadzenia polityki prorodzinnej. Z programu będą jednak mogły skorzystać także osoby samotne. Celem jest pomoc tym, którzy chcą na długi termin wynająć mieszkanie, w którym mogliby poczuć się jak u siebie.

By dobić do średniej unijnej

W ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać wiele nowych inwestycji budowlanych, finansowanych z Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Nowe bloki mają powstawać w największych miastach Polski, ale na ich obrzeżach, wpływając jednocześnie na rozwój tych mniej zaludnionych obszarów. Eksperci rządowi szacują, że do roku 2030 liczba lokali mieszkalnych przypadająca na 1000 mieszkańców zwiększy się z obecnych 363 do 435, dzięki czemu ma zrównać się ze średnią Unii Europejskiej. Skróceniu mają też ulec kolejki chętnych wpisanych na listę osób oczekujących na możliwość wynajmu lokalu gminnego. Aż o 2 mln ma zmniejszyć się liczba osób zamieszkujących w gorszych warunkach lokalowych.

Będą równi i równiejsi

Mieszkanie Plus ma zwiększyć dostępność komfortowych mieszkań dla rodzin, osób, których nie stać na kredyt hipoteczny, a także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na preferencyjne traktowanie będą mogły jednak liczyć rodziny wielodzietne, a także młode małżeństwa, które mają zostać w ten sposób zachęcone do szybszego powiększania rodziny. O przyznaniu mieszkania mają decydować punkty, przydzielane według opracowanych wytycznych.

Na wynajem i na własność

Choć priorytetem jest zapewnienie mieszkania, które będzie można najmować, to w przyszłości będzie istniała możliwość wykupienia lokalu na własność. Czynsz ma oscylować wokół 10-20 zł/m kw. (12-24 zł/m kw. w przypadku nieruchomości z możliwością przeniesienia praw własności) + koszty mediów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam