Rodzaje ubezpieczeń firmowych. Które warto wykupić?

2017-01-27 09:57:09

Decydując się na założenie własnej firmy, powinieneś się odpowiednio zabezpieczyć. I mowa nie tylko o konieczności rzeczowego opracowania biznesplanu czy przygotowania poduszki finansowej, która pomoże przetrwać pierwsze miesiące bez zysków. Powinieneś też przemyśleć kwestię ubezpieczenia swojej działalności. Które rodzaje plis firmowych będą do tego najlepsze?

Sektor ubezpieczeniowy jest obecnie na tyle rozbudowaną dziedziną gospodarki, że cokolwiek zechcemy ubezpieczyć, na pewno znajdziemy do tego odpowiednią polisę. Tylko której potrzebujemy, chcąc zadbać o przyszłość finansową własnej firmy?

OC dla przedsiębiorcy

Osoby, które oferują innym usługi w ramach własnej działalności gospodarczej, są szczególnie narażone na wyrządzenie osobom trzecim (klientom bądź kontrahentom) szkody. Poszkodowanym może się okazać osoba, która zatruła się jedzeniem w naszej restauracji, doznała uszkodzeń skóry po pobycie w naszym salonie kosmetycznym czy właściciel sklepu, który nie otrzymał dostarczanego przez nas towaru w umówionym czasie lub nie otrzymał od zapłaty przed tym, jak ogłosiliśmy upadłość naszej firmy. Właśnie na tego typu ewentualności dobrze być przygotowanym, posiadając OC. Dzięki polisie tego typu to nasz ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność finansową za straty, które spowodowaliśmy na rzecz innych osób.

Pamiętaj jednak, że zakres ochrony oferowany w ramach OC przedsiębiorcy, podobnie jak przy OC w życiu prywatnym, jest różny, zależnie od oferty ubezpieczyciela i opcji wybranej przez ubezpieczającego się.

Ubezpieczenie mienia firmowego

Ubezpieczeniu majątki przedsiębiorstwa podlegają nie tylko towary, ale i m.in. wyposażenie biura, hali produkcyjnej czy magazynu, sprzęty elektroniczne i budynki. Polisa w najbardziej podstawowej postaci chroni od ognia, te bardziej rozbudowane pakiety zabezpieczają także od rabunku, kradzieży z włamaniem, a nawet aktów wandalizmu.

Ubezpieczenie od utraty zysków przedsiębiorstwa

Wyobraź sobie, że w Twoim biurze, sklepie, magazynie itp. dojdzie do pożaru lub zalania. Z przyczyn losowych Twoja firma poniesie duże straty i nie będzie mogła zacząć ponownie prosperować z dnia na dzień. Właśnie w takich przypadkach przydaje się polisa chroniąca od utraty zysków. Jeśli dojdzie do zdarzenia, które uniemożliwiło Ci zarobkowanie, ubezpieczyciel może zwrócić Ci szacowany zysk brutto, jaki osiągnąłbyś w czasie, w którym Twoja firma nie mogła normalnie funkcjonować.

Nie skąp, ani nie przepłacaj

Wykupując jakiekolwiek ubezpieczenie firmowe, najpierw zastanów się, czy oferta, z której chcesz skorzystać, rzeczywiście odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli wybierzesz zbyt wąski zakres ochrony, Twoje przedsiębiorstwo będzie niedostatecznie zabezpieczone na wypadek ewentualnych strat. Zbyt szeroki zakres ochrony będzie z kolei niepotrzebnie obciążał Twój budżet wysoką składką.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam