Jak zwiększyć swój budżet w nowym roku?

2016-12-31 20:41:38

Twoim postanowieniem noworocznym było lepsze zarządzanie domowym budżetem w nowym, 2017 roku? To prostsze niż Ci się wydaje. Stosując się do kilku zasad, możesz zwiększyć oszczędności (po odliczeniu podstawowych wydatków) nawet o kilkaset złotych.

Chcesz nauczyć się lepiej zarządzać domowymi finansami? To wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać - wystarczy odrobina dobrych chęci. Oto kilka porad.

Ogranicz wysokość rachunków

By lepiej zarządzać domowym budżetem, powinieneś regularnie opłacać swoje rachunki. Opóźniając się z płatnościami sprawiasz, że długi rosną, a ich uregulowanie naraz w przyszłości będzie znacznym obciążeniem dla Twojej kieszeni. Warto też zmienić kilka nawyków, by ograniczyć wysokość rachunków za prąd czy wodę. W tym celu możesz zastosować kilka trików:

- zamień kąpiele w gorącej wodzie na szybkie, orzeźwiające prysznice

- odłączaj ładowarki od prądu, gdy z nich nie korzystasz

- uważaj na prądożerny tryb stand-by sprzętów elektronicznych

Rób listy zakupów

Znowu wyszedłeś ze sklepu z torbami pełnymi jedzenia? Kolejny raz wyrzucasz zepsute produkty z lodówki, na które tak naprawdę nigdy nie miałeś ochoty? Zamiast kupować to, co podpowiadają Ci sklepowe reklamy, kupuj tylko to, co zapisałeś na liście. Unikaj przy tym posługiwania się dużymi wózkami zakupowymi. Wybierając mniej pojemny koszyk, nie będziesz tak skory do dokonywania większych, a więc kosztowniejszych zakupów.

Zmniejsz wydatki na rozrywkę

Czy zdajesz sobie sprawę, ile miesięcznie wydajesz na przyjemności? Spisuj wszystkie wydatki, jakich dokonałeś na bilety do kina, popcorn, bilety na koncerty czy do klubów albo jedzenie poza domem - możesz być zaskoczony, jak wiele możesz na tym polu zaoszczędzić. Zamiast spędzać kolejny wieczór w restauracji ze znajomymi, zaproś ich do siebie. W ten sposób to, co zjecie, będzie kilka razy tańsze niż na mieście.

Wyprzedaj zbędne rzeczy

Twoja szafa pęka w szwach z powodu ubrań, których w ogóle nie nosisz? A może w piwnicy przechowujesz mnóstwo sprzętów, z których już nie będziesz korzystał? Sprzedaj je w serwisie aukcyjnym. Nie tylko zarobisz na sprzedaży, ale i uporządkujesz przestrzeń, w której mieszkasz. Najprościej dokonasz tego, wystawiając niepotrzebne rzeczy na aukcjach internetowych.

Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz

Karty kredytowe i limity w kontach osobistych są wygodnym sposobem na szybki zastrzyk gotówki, ale łatwo się od nich uzależnić. Pamiętaj, że to nie jest rozwiązanie, z którego powinieneś korzystać na co dzień. Zamiast usprawiedliwiać kolejny zakup za pożyczone od banku pieniądze, wstrzymaj się z wydatkami do momentu, w którym faktycznie będzie Cię na nie stać.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam