Zignorowałeś FATCA? Bank zablokuje Ci konto

2016-11-26 11:21:21

Czy złożyłeś już oświadczenie FATCA? Jeśli tego nie zrobisz, 1 grudnia bank może zablokować Twoje konto. 

Wymóg wywiązania się z tej powinności nakłada na nas regulacja USA, zobowiązująca zagraniczne instytucje finansowe do informowania amerykańskiego odpowiednika fiskusa o rachunkach prowadzonych na rzecz podatników amerykańskich. Wszystko w celu uszczelnienia granic podatkowych. Skutkiem tego zarówno Polacy, jak i obywatele innych narodowości, posiadający rachunki w podmiotach funkcjonujących na terenie Polski, muszą zadeklarować, czy nie powinni odprowadzać podatków do Stanów Zjednoczonych.

Jak uzupełnić oświadczenie FATCA?

By uzupełnić deklarację, wystarczy odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy rezydentami podatkowymi USA. I tyle.

Oświadczenie muszą złożyć konsumenci i przedsiębiorcy, którzy założyli w czasie między 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r. konta w:

  • bankach,
  • SKOK-ach,
  • domach maklerskich,
  • towarzystwach ubezpieczeniowych (dotyczy jedynie polis inwestycyjnych),
  • towarzystwach inwestycyjnych.

Co grozi za niewypełnienie obowiązku?

Jeśli zignorujesz obowiązek wypełnienia oświadczenia FATCA, bank, SKOK czy inna instytucja, która prowadzi Twoje konto, zablokuje je. Nie będziesz mógł przeprowadzić żadnej operacji na rachunku, w tym wypłacić pieniędzy z bankomatu. Jeśli dojdzie do tego czarnego scenariusza, jak najszybciej skontaktuj się z daną instytucją i złóż oświadczenie FATCA (część banków udostępni tę możliwość w bankowości elektronicznej). To jedyny możliwy sposób na zdjęcie blokady. Ta może być usunięta nawet po 3 dniach, chociaż banki zapewniają, że będzie się to odbywać natychmiastowo.

 


 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam