Ile razy dziennie można płacić kartą zbliżeniową?

2016-11-20 19:40:11

Na temat zagrożeń związanych z płaceniem kartami zbliżeniowymi narosło już wiele mitów. By płatności bezstykowe nie stały się łatwym sposobem kradzieży pieniędzy z kont, banki stosują limity transakcji, po których przekroczeniu klient zostanie poproszony o podanie kodu PIN. Ile razy zatem można zapłacić zbliżeniowo kartą w ciągu dnia?

Wprowadzenie płatności zbliżeniowych miało na celu umożliwienie klientom banków dokonywanie szybkich zakupów - bez tracenia czasu na wkładanie karty do terminala i wpisywanie kodu PIN. Pojawił się jednak problem - kradzieży.

Bez PIN-u tylko do 50 zł...

Gdyby w posiadanie karty weszła osoba nieuprawniona (złodziej), mogłaby w ten sposób w kilka chwil wyczyścić rachunek osobisty czy kredytowy swojej ofiary. Wystarczyłoby, żeby np. kupiła sprzęt RTV, AGD, biżuterię czy inne, wartościowe przedmioty, płacąc za nie skradzioną kartą. By ograniczyć to ryzyko, organizacje płatnicze wspólnie z bankami ustaliły limit kwotowy dla poszczególnych transakcji. I tak przy zakupach o wartości przekraczającej 50 zł osoba płacąca zbliżeniowo jest proszona o wpisanie kodu PIN.

...i tylko 3-5 razy dziennie

Limit kwotowy dla pojedynczych transakcji nadal jednak nie stanowi wystarczającego środka bezpieczeństwa. Cierpliwy złodziej mógłby przecież dokonać dużej liczby mniejszych operacji, kupując wiele przedmiotów tak, aby wartość każdego rachunku nie przekraczała 50 zł. Właśnie dlatego banki stosują limity dzienne dla transakcji zbliżeniowych.

Zazwyczaj już przy czwartej płatności dokonanej w ciągu dnia klient jest proszony o potwierdzenie jej dokonania z użyciem kodu PIN (lub wręcz zapłacenia kartą w sposób stykowy, wkładając ją do czytnika terminala). Kartą zbliżeniową możesz więc płacić w ciągu dnia wiele razy, ale tylko kilka pierwszych operacji będziesz mógł dokonać bez użycia kodu autoryzacyjnego.

Limit dzienny jest ustalany przez każdy bank z osobna, ale klienci mają możliwość jego zmiany, ustalając własną liczbę dzienną płatności zbliżeniowych, podczas których nie będą musieli wpisywać kodu PIN. Dla bezpieczeństwa zaleca się, by liczba ta nie przekraczała 3 operacji.

Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Jeśli tylko sam zadbasz o bezpieczeństwo swojej karty, czyli nie będziesz jej nikomu udostępniał i będziesz chronił kod PIN przed dostępem osób trzecich (pamiętaj o zasłanianiu ręką terminala podczas wpisywania PIN-u w sklepach), nie musisz się obawiać o nieuprawnione transakcje. Mikroprocesory kart będących w użyciu wykorzystują najwyższe poziomy kryptografii. Sama karta aktywuje się tylko na ułamek sekundy na żądanie terminala płatniczego, a żeby konto posiadacza karty mogło zostać obciążone daną kwotą, karta musi być płasko zbliżona do terminala na odległość najdalej 4 cm.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam