Umorzenie kredytu bankowego: wszystko, co musisz o tym wiedzieć

2016-10-21 14:39:37

Czy wiesz, że kredyt bankowy może zostać umorzony? By tak się stało, muszą wystąpić okoliczności, które dadzą kredytobiorcy prawo do domagania się od banku zamknięcia długu bez konieczności spłaty zadłużenia.

Kredyt może zostać umorzony na drodze postępowania sądowego, jeżeli umowa zawarta między kredytobiorcą a bankiem była niezgodna z prawem lub bank nie wywiązał się z jej postanowień. Nie oznacza to jednak, że każde uchybienie, przekroczenie terminów wypłaty pożyczki czy wystąpienie w umowie jakiejś klauzuli niedozwolonej będzie wystarczającą pobudką do rozwiązania zawartej między stronami umowy z korzyścią dla kredytobiorcy. Istnieje jednak sposób, który umożliwia uzyskanie umorzenia kredytu bez konieczności udowadniania bankowi winy.

Upadłość konsumencka obroni Cię przed kredytem

Gdy nie dajemy sobie rady ze spłatą rat, ba! gdy na horyzoncie pojawiają się czarne chmury, zwiastujące rychłą niewypłacalność, możemy złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Choć brzmi obiecująco, pamiętajmy, że będziemy zobowiązaniu do wykazania, że nasza sytuacja finansowa nie jest wynikiem czystego zaniedbania i niegospodarności w zarządzaniu pieniędzmi. Sprawę utrudnią, a wręcz uniemożliwią, bieżące zaległości względem wierzycieli oraz zaległości podatkowe.

Szansa dla studentów

W najlepszej sytuacji znajdują się studenci, którzy w najłatwiejszy sposób mogą uzyskać umorzenie długów kredytowych, jeśli udokumentują swój kiepski status materialny. Oczywiście nie uda się uzyskać pozytywnego rozpatrzenia wniosku, jeśli po prostu nie możemy znaleźć pracy, zwyczajnie jej nie szukając.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam