Jak korzystać z wpłatomatów? Krótka instrukcja obsługi

2016-10-31 20:28:39

Nadal, chcąc wpłacić gotówkę na własne konto, wychodzisz wcześniej z pracy, by zdążyć do bankowej kasy przed zamknięciem oddziału? Nie trać czasu na stanie w kolejkach! Pieniądze możesz wpłacić na rachunek w dużo wygodniejszy sposób i to o każdej porze - korzystając z wpłatomatu. Nie wiesz, jak on działa? Śpieszymy wyjaśnić.

Z uwagi na to, że w dobie wszędobylskiego pośpiechu cennego czasu jest tak niewiele, błyskawicznie doceniamy każde rozwiązanie, które pomaga nam go zaoszczędzić. Mobilny dostęp do własnego konta, szybkie, bezstykowe płatności, całodobowy kontakt z infolinią banku - te usługi zdobyły szerokie zainteresowanie konsumentów w bardzo szybkim tempie. Czy tak samo z wpłatomatami, które pozwalają nam o każdej porze dnia i nocy zasilić swój rachunek osobisty gotówką, bez konieczności wizyty w oddziale banku? Póki co hucznego entuzjazmu wśród Polaków nie widać, ale być może jest to związane z nadal dość nikłą wiedzą na temat tego, jak z takich wpłatomatów korzystać. Dostrzegając ten problem, postanowiliśmy przybliżyć Wam zasady, na jakich funkcjonują te urządzenia.

Prawie jak bankomat

Obsługiwałeś już kiedyś bankomat? W takim razie nie będziesz mieć problemów ze skorzystaniem z wpłatomatu. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Najpierw jednak przyjrzyj się samemu urządzeniu i:

  • Przelicz gotówkę (podczas postępowania zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie wpłatomatu możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu, by upewnić się, że wrzucasz do urządzenia odpowiednią kwotę - grozi to przekroczeniem czasu na reakcję i anulowaniem całej operacji)
  • Upewnij się, że banknoty nie są nadmiernie pomięte, porwane, zagięte, złożone, zamoczone, związane gumką lub spięte spinaczem (takich pieniędzy wpłatomat nie przyjmie)
  • Sprawdź na urządzeniu, jaką liczbę banknotów maszyna przyjmuje w tamach jednej transakcji (jeśli chcesz wpłacić zbyt dużą liczbę banknotów, plik może się zaklinować w szczelinie)
  • Sprawdź, gdzie znajduje się szczelina do wkładanie pieniędzy i w jaki sposób wrzucać do niej banknoty (wzdłuż czy w poprzek)

Krótka instrukcja korzystania z wpłatomatów

Po wstępnym zapoznaniu się z wyglądem maszyny i przygotowaniem gotówki, skorzystaj z wpłatomatu, postępując zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Włóż swoją kartę płatniczą i wpisz PIN
  2. Jeśli korzystasz z urządzenia, które jest jednocześnie wpłatomatem, wybierz opcję skorzystania z wpłatomatu
  3. Wprowadź kwotę wpłaty (dotyczy tylko wybranych urządzeń)
  4. Wsuń banknoty do szczeliny
  5. Jeśli kwota przeliczona przez wpłatomat i wyświetlona na ekranie zgadza się, potwierdź wpłatę
  6. Odbierz kartę i potwierdzenie dokonania transakcji
Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam