Stałe czy zmienne - jak oprocentowane są lokaty?

2016-09-17 16:30:54

Bank oferuje Ci lokaty ze stałym i zmiennym oprocentowaniem, a Ty nie wiesz, na którą opcję się zdecydować? Zobacz, jak podjąć właściwą decyzję.

Odsetki od lokat bankowych mogą być naliczane w oparciu o oprocentowanie stałe lub zmienne - zależnie od konstrukcji danej oferty. Które bardziej się opłacają? Wszystko zależy od sytuacji ekonomicznej, w której klient banku decyduje się na złożenie depozytu.

Zmienne w złych czasach

Jeżeli w momencie zakładania lokaty stopy procentowe pozostają na relatywnie niskim poziomie, a w najbliższej przyszłości spodziewamy się zmiany na lepsze, warto zdecydować się na ulokowanie pieniędzy na rachunku z oprocentowaniem zmiennym. W ten sposób wraz ze wzrostem WIBOR-u lub WIBID-u - zależnie od tego, która stopa bazowa jest podstawą oprocentowania danej lokaty, zwiększać się będzie oprocentowanie naszego depozytu.

Stałe obroni kapitał przed spadkami

Gdy trafia się nam okazja ulokowania pieniędzy na wysoki procent, podczas gdy ekonomiści zapowiadają rychłe spadki stóp procentowych, warto zdecydować się na zdeponowanie kapitału w oparciu o stałe oprocentowanie. Oczywiście o ile nie jest ono dużo niższe niż zmienne oprocentowanie innych lokat, które oferuje bank.

 

Renata Grochowska