Zablokować czy zastrzec? Co w przypadku zagubienia karty?

2016-09-19 10:35:24

Podejrzewasz, że ktoś ukradł Ci kartę płatniczą? A może jesteś pewien, że ją gdzieś zgubiłeś albo po prostu nie wiesz, gdzie aktualnie się znajduje? Jeśli już szukasz numeru kontaktowego na infolinię Twojego banku, by zastrzec kartę, wstrzymaj się na chwilę. Zastrzeżenie to nie jedyna droga.

Kiedy zastrzec kartę?

Jeżeli jesteś pewien, że straciłeś kartę bezpowrotnie (definitywnie została skradziona lub zgubiona), zastrzeż ją i zawnioskuj o wydanie nowej. Ta dotrze do Ciebie pocztą (niektóre banki umożliwiają dostarczenie jej przesyłką kurierską - ale za dodatkową opłatą, zazwyczaj: 50 zł). Pamiętaj jednak, że jeżeli okaże się, że karta jedynie zapodziała się na kilka chwil, po zastrzeżeniu jej nie będzie drogi odwrotu. Nawet jeśli ją odnajdziesz.

Kiedy zablokować kartę?

Gdy nie jesteś pewny, czy karty już nie odzyskasz i podejrzewasz, że po prostu się gdzieś zapodziała, ale nie chcesz narażać swoich pieniędzy, skorzystaj z opcji blokady karty. Jej plusem jest to, że będziesz mógł w każdej chwili (za pośrednictwem infolinii banku, w oddziale lub poprzez bankowość elektroniczną) ją odblokować, czyli przywrócić jej pełną funkcjonalność.

 

 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam