Czy zniżki OC przechodzą na nowego właściciela samochodu?

2016-08-31 19:01:41

Kupiłeś używany samochód i chcesz kontynuować polisę OC wykupioną przez poprzedniego właściciela auta, bo miał duże zniżki? Zobacz co się stanie ze składką ubezpieczeniową, gdy ubezpieczyciel dowie się, że samochód został sprzedany.

Na to nie ma reguły - po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu przez obie strony transakcji towarzystwo ubezpieczeniowe może, ale nie musi ponownie kalkulować wysokości składki OC. Oznacza to, że jeśli Ty nie posiadasz zniżek, ale poprzedni właściciel takowe miał, możesz na tym zaoszczędzisz. Czy tak się stanie, dowiesz po fakcie.

Pamiętaj, że nie masz obowiązku kontynuowania dotychczasowej polisy OC samochodu po jego zakupie. Możesz ją w każdej chwili wypowiedzieć.

Kupując auto, dowiedz się od sprzedającego, do kiedy samochód jest ubezpieczony. To szczególnie ważne, bo o ile standardowo umowa OC się odnawia na kolejne lata automatycznie, to zmiana właściciela auta jest jedynym wyjątkiem, gdy tak się nie zadzieje. Nikt też nam nie przypomni o upływającym terminie ważności polisy - będziemy musieli pamiętać o tym sami.

 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam