Ukradli Ci kartę na wakacjach? Zobacz, co robić

2016-07-13 11:21:23

Wakacje to beztroski czas, w którym relaks, jakiemu się oddajemy na wczasach, osłabia naszą czujność. To z kolei często wykorzystują złodzieje. Plaga wakacyjnych kradzieży dotknęła i Ciebie? Zobacz, co robić w przypadku utraty karty.

Właśnie się zorientowałeś, że złodziej ukradł Twój portfel, a wraz z nim kartę bankową? A może zgubiłeś paszport lub dowód osobisty czy prawo jazdy? Nie panikuj - oto, co musisz zrobić:

Powiadom bank

Możesz pójść do banku, w którym posiadasz konto osobiste (lub zadzwonić na infolinię) lub udać się innego banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Listę banków znajdziesz w serwisie dokumentyzastrzezone.pl. Bank przyjmie od Ciebie wniosek o zastrzeżenie dokumentu, na którego podstawie zostanie dokonany wpis w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ.

Powiadomić policję

By mieć pewność, że nie zapłacisz za szkody wyrządzone przez złodzieja z użyciem Twoich dokumentów, zaopatrz się w zaświadczenie z komisariatu o tym, że zgłosiłeś utratę karty płatniczej, dowodu etc.

Zawiadom najbliższy organ gminy lub konsulat

Jednocześnie złóż wniosek o wydanie nowego dokumentu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Wyjeżdżając na wczasy, nie zapominaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • nie przechowuj numeru PIN w pobliżu karty - PIN najlepiej mieć zapamiętany w głowie, nie zapisany na kartce. To jedyny sposób na to, by złodziej go nie poznał,
  • noś kartę przy sobie - choć relaks na plaży w kartą w plecaku czy torebce może być niekomfortowy, to o ile to tylko możliwe, miejmy ją zawsze przy sobie. Jeśli musimy udać się w miejsce, w którym nie będziemy mogli zapewnić bezpieczeństwa naszej karcie, złóżmy ją np. do skrzynki depozytowej w hotelu,
  • nie przekazuj karty osobom trzecim - nigdy nie trać karty z oczu. Jeśli płacisz nią w sklepie lub restauracji, sam przykładaj plastik do terminala lub bacznie obserwuj osobę, która Twoją kartę bierze do rąk,
  • zasłaniaj ręką klawiaturę, na której wpisujesz PIN,
  • korzystaj ze znanych bankomatów - na egzotycznych wczasach najlepiej korzystać z urządzeń, które sygnowane są znaną Tobie marką. Niektórzy operatorzy bankomatów pobierają od klientów wypłacających gotówkę z ich maszyn dodatkową prowizję,
  • zabieraj ze sobą potwierdzenia wypłaty z bankomatów i paragony - zanim pobierzesz wydruk po wypłacie gotówki z bankomatu, upewnij się, że Twój bank nie naliczy Ci za taką usługę dodatkowej opłaty.

 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam