3 zasady bezpiecznej obsługi konta internetowego

2016-07-18 10:22:32

Niemal codziennie media donoszą o coraz to nowych próbach kradzieży danych użytkowników bankowości elektronicznej. Niestety, wiele z nich kończy się powodzeniem - kradzieżą pieniędzy nieświadomych zagrożenia klientów banków. A przecież wystarczy przestrzegać 3 zasad, by bezpiecznie obsługiwać swoje konto przez Internet.

Każdy użytkownik bankowości elektronicznej powinien być świadomy trzech zagrożeń, jakie wiążą się z obsługą rachunku bankowego przez Internet.

Phishing

Phishing to najpopularniejsza (i najskuteczniejsza) metoda grabieży kont obsługiwanych przez Internet. Sama nazwa tego rodzaju ataku hakerskiego wywodzi się od słów: password (hasło) i fishing (łowienie), a polega na nieuczciwym pozyskiwaniu haseł użytkowników bankowości elektronicznej w celu okradzenia ich kont. Najczęściej "łowienie haseł" odbywa się za pomocą spreparowanych (podrobionych) stron banków, na  które logują się nieświadomi oszustwa ofiary przestępców. Największym wyzwaniem dla hakerów podejmujących się phishingu jest nakłonienie swoich ofiar do zalogowania się do fałszywego serwisu banku. W tym celu zwykle rozsyłane są e-maile, w których przestępcy przekonują, by dany użytkownik zalogował się do swojej bankowości internetowej. Zazwyczaj odbywa się to pod pretekstem potwierdzenia tożsamości posiadacza konta, ostrzeżenia o próbie kradzieży etc. 

Rada: nigdy nie loguj się do bankowości elektronicznej, korzystając z linków przesyłanych mailowo.

Wirusy w załącznikach

Coraz popularniejszym sposobem kradzieży haseł do kont bankowych jest instalowanie na komputerze ofiary wirusów, które będą "podsłuchiwały" to, co wystukujemy na klawiaturze. Wirusy są najczęściej rozsyłane jako załączniki w treści maili, dlatego trzeba mieć się na baczności, gdy dostaniemy od banku wiadomość z prośbą o otwarcie jakiegoś pliku z załącznika.

Rada: nigdy nie otwieraj załączników mailowych, których nie zamawiałeś. Korzystaj z antywirusów bądź bezpiecznych systemów operacyjnych (Linux).

Podmienianie numerów kont bankowych

Gdy już nasz komputer (lub przeglądarka) zostanie zainfekowany, wirus niekoniecznie może usiłować wykryć nasze hasło do logowania do bankowości internetowej. Niektóre ze złośliwych programów podmieniają numery kont, na które użytkownicy chcą przelać pieniądze. Nieostrożnie zatwierdzając przelew, wysyłamy gotówkę na konto oszustów.

Rada: Zawsze sprawdzaj, czy numer konta widoczny na formularzu przelewu zgadza się z tym, który widnieje w SMS-ie przysłanym na Twój telefon od banku z hasłem do zatwierdzania przelewów.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam