Odbiór mieszkania deweloperskiego: lista 15 rzeczy do sprawdzenia

2016-07-25 11:47:32

Przymierzasz się do odbioru mieszkania deweloperskiego? Oto lista 15 najistotniejszych rzeczy, które koniecznie musisz sprawdzić, zanim potwierdzisz swoim podpisem, że nieruchomość jest wolna od wad.

Wielkimi krokami zbliża się dzień odbioru Twojego wymarzonego mieszkania? Nie panikuj! Na pewno nie popełnisz błędu, jeśli na odbiór wybierzesz się z tą listą. Wymieniamy 15 elementów, które koniecznie należy sprawdzić przed złożeniem podpisu na protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania deweloperskiego:

 1. Metraż mieszkania (nie wliczamy do powierzchni użytkowej mieszkania grubości tynków).
 2. Piony ścian.
 3. Poziomy sufitów i podłóg.
 4. Kąty proste narożników przy suficie i podłodze.
 5. Płaszczyzna ścian - zwróć uwagę na ewentualne wybrzuszenia tynku pod grzejnikami, które są skutkiem zbyt płytko osadzonych rur.
 6. Otwory na drzwi wewnętrzne - sprawdź ich regularność oraz to, czy ściany po obu stronach otworu drzwiowego mają równe grubości.
 7. Tynki - zweryfikuj ich jakość. Na ścianach i suficie nie mogą występować widoczne pęknięcia, bruzdy i odparzenia tynku. Zwróć uwagę na miejsca trudno dostępne, np. pod parapetami, a także koło okien i drzwi balkonowych. Pęknięcia mogą świadczyć o odspojeniu tynku, który z czasem zacznie odpadać. Plamy na ścianach mogą wskazywać na zawilgocenia lub przecieki. Pęcherzyki to częsty efekt nieprawidłowego wietrzenia pomieszczenia.
 8. Wylewka podłogowa - częstym błędem wykonawców jest pozostawianie nadmiaru wylewki przy ścianach i w narożnikach podłóg.
 9. Drzwi zewnętrzne - zbadaj, czy otwierają się i domykają lekko, bez skrzypienia. Zwróć uwagę na ich szczelność i ewentualne zarysowania (także te na klamce).
 10. Okna - upewnij się, że otwierają i uchylają bez oporów oraz czy nie mają żadnych zarysowań na szybie i ramie. Ważna jest też prawidłowe osadzenie uszczelek, które nie powinny odstawać, zwijać się czy wychodzić poza szczelinę, w którą są wciśnięte.
 11. Instalacja elektryczna - zweryfikuj, czy we wszystkich gniazdkach jest napięcie oraz czy działają włączniki oświetlenia i zgadza się rozmieszczenie gniazdek (elektrycznych, telefonicznych, telewizyjnych).
 12. Instalacja wodna - wyjścia na baterie muszą być zlokalizowane w miejscach zgodnych z projektem (dotyczy to także pralki i zmywarki). Skontroluj, czy w pobliżu rur nie ma zacieków.
 13. Centralne ogrzewanie - sprawdź, czy wszystkie grzejniki są ciepłe i są wyposażone w stopki dystansowe, a termostaty nie przeciekają, czy nie ma wycieków z termostatów.
 14. Wentylacja - we wszystkich kratkach wentylacyjnych powinien być cug (można to sprawdzić, zbliżając do kratki zapaloną zapałkę - płomień powinien pochylać się w kierunku kratki).
 15. Balkon - musi zachowywać spadek, na płytkach nie powinno być żadnych zacieków ani przebarwień. Uczulamy na ewentualne pęknięcia elewacji przy łączeniu ściany budynku z balkonem.

Pamiętaj - jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, koniecznie wypisz je na protokole zdawczo-odbiorczym. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie pewność, że niedociągnięcia zostaną naprawione na koszt dewelopera, a Ty lub ekipa remontowa, którą wynajmiesz, nie będziecie mieć trudności w wykończeniu mieszkania.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam