Start in Poland, czyli o dotacjach dla start-upów 2016

2016-02-19 12:52:10

Ministerstwo Rozwoju postanowiło zmodyfikować zasady udzielania dotacji dla młodych firm. Dzięki zaplanowanym przedsięwzięciom rok 2016 zapowiada się całkiem ciekawie dla polskiej przedsiębiorczości.

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Rozwoju zacznie coraz mocniej inwestować w polską innowacyjność i przedsiębiorczość. W końcu w obecnych czasach kreatywne rozwiązania wnoszące nowe pomysły na rynek to najlepszy sposób, aby zachować konkurencyjność i rozwijać swoje usługi. Przykład kalifornijskiej Silicon Valley najlepiej pokazuje, że tam, gdzie ceni się innowacyjność, wymierne efekty dla całej gospodarki kraju przychodzą bardzo szybko.

Czas na start-upy

Gdzie najłatwiej znaleźć oryginalne pomysły? Odpowiedź jest prosta: w młodych organizacjach i firmach, czyli w start-upach. Zdając sobie sprawę z ich innowacyjnego potencjału, Ministerstwo Rozwoju planuje zmotywować menedżerów największych spółek Skarbu Państwa, aby zaczęły z nimi współpracować. Celem jest stworzenie sprawnego i przejrzystego systemu, który pozwoliłby łączyć obie strony: firmy państwowe oraz start-upy. Wszystko po to, aby wymiana pomysłów i kapitału zaowocowała czymś nowym i lepszym.

Start in Poland

Takie też jest założenie programu o nazwie „Start in Poland”. Ma on na celu łączenie państwowych firm z nowymi i młodymi podmiotami. Z jednej strony start-upy mają dostarczyć spółkom państwowych dużo świeżego powietrza i pomysłów. Z drugiej strony firmy państwowe mają pomóc dopiero co zaczynającym podmiotom w wejściu na globalny rynek, a także ułatwić im dostęp do infrastruktury i wiedzy eksperckiej.

W planach jest zapraszanie przez spółki państwowe start-upów, które mogłyby zaoferować im rozwiązania zwiększające wydajność oraz konkurencyjność. Różne przedsiębiorstwa Skarbu Państwa działałyby jako partnerzy branżowi, odpowiadający za konkretne gałęzie rynku. W pierwszej kolejności skupiano by się na takich obszarach jak energetyka oraz infrastruktura. Nie mniej istotne byłyby jednak edukacja oraz komunikacja.  

Dotacje

Program Start in Poland to jednak nie wszystko. W planach Ministerstwa Rozwoju jest również powołanie do życia specjalnego funduszu. Miałby on dostarczać środki finansowe dla nowych firm w zamian za udziały. W ten sposób młode firmy mogłyby liczyć na rządowe wsparcie, które znacznie przyśpieszyłoby ich rozwój.

Póki co wyżej opisane rozwiązania to tylko propozycje będące w fazie analiz. Jeśli Ministerstwo Rozwoju wprowadzi je w życie w krótkim czasie, rok 2016 może okazać się bardzo dobry dla młodych i ambitnych polskich przedsiębiorców.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam