PKO BP: jak zmienić PIN do karty?

2016-01-29 15:45:50

Nie odpowiada Ci kod PIN, który bank nadał do Twojej karty? W prosty sposób możesz zmienić tę kombinację cyfr na łatwiejszą do zapamiętania. Sprawdź, jak zmienić PIN do karty w PKO BP.

Karty płatnicze, debetowe czy też kredytowe posiadają szereg zabezpieczeń, które sprawiają, że środki zgromadzone na naszym koncie są bezpieczne. Jednym z nich jest właśnie kod PIN. Teoretycznie to on daje nam gwarancję, że nasza karta w przypadku, gdy ją zgubimy lub zostanie nam skradziona, nie będzie bezprawnie wykorzystana. W praktyce jest z tym różnie. Oczywiście trochę inaczej sytuacja wygląda z kartami posiadającymi funkcję zbliżeniową, wtedy ryzyko utraty pieniędzy z konta po wpadnięciu karty w niepowołane ręce jest większe. By lepiej chronić pieniądze klienta w przypadku plastikowych płatników, transakcje zbliżeniowe bez podawania kodu PIN podlegają limitom.

PIN potrafi sprawić problem

Każdego klienta może spotkać nieprzyjemna sytuacja, w obliczu której tracimy dostęp do swojego konta, a tym samym do własnych pieniędzy. Jest to przypadek, gdy zapomnimy kodu PIN. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Jest to związane przede wszystkim z tym, że pierwotny kod PIN podaje nam bank, a są to dowolnie wybrane cztery cyfry, nie zawsze łatwe do zapamiętania. Gdy nasz kod PIN jest trudnym zestawem cyfr, powinniśmy go zmienić na taki, który z łatwością zapadnie nam w pamięć, będąc jednocześnie trudny do odgadnięcia dla innych.

Sprawdź też: Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Zmiana kodu PIN

Klienci PKO BP mogą dokonać zmiany kodu PIN w serwisie internetowym iPKO lub w bankomacie PKO BP, Banku Zachodniego WBK oraz w innych tego typu urządzeniach posiadających taką funkcję. Za usługę pobierana jest opłata zgodnie z tabelą opłat i prowizji PKO Banku Polskiego.

Zarządzanie kartą w iPKO

W serwisie iPKO klienci PKO BP mogą w prosty sposób zarządzać swoją kartą debetową. Po zalogowaniu do bankowości elektronicznej znajdą informacje o wszystkich kartach debetowych wydanych do rachunku w PKO BP. IPKO daje również dostęp do informacji o wszystkich transakcjach wykonywanych za pomocą karty.

Oprócz tego serwis iPKO umożliwia także:

  • nadanie lub zmianę kodu PIN,
  • zmianę limitów dziennych: gotówkowego, bezgotówkowego oraz internetowego,
  • zmianę wizerunku karty,
  • zmianę adresu korespondencyjnego,
  • zarządzanie rachunkami powiązanymi.

Sprawdź też: Jakie kombinacje cyfr wybrać na kod PIN?

W przypadku utraty karty – jej kradzieży lub zgubienia – w serwisie iPKO klient ma możliwość jej unieważnienia i zamówienia nowej. Najlepiej w takiej sytuacji niezwłocznie zadzwonić na infolinię i zastrzec kartę.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam