3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę zakładając lokatę

2012-06-15 13:24:05

Lokata bankowa to jeden z najprostszych produktów oszczędnościowych na rynku. Aby jednak zarabiać jak najoptymalniej, warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Comperia.pl prezentuje 3 kwestie, które warto mieć na uwadze zakładając lokatę.

1. Oprocentowanie
W zasadzie oprocentowanie depozytu mogłoby być spokojnie zająć wszystkie 3 miejsca w zestawieniu najistotniejszych kwestii przy wyborze lokaty. Jest bowiem absolutnie najbardziej kluczową sprawą.

Zasada jest bajecznie prosta - im wyższe oprocentowanie tym lepiej, bo tym więcej zysków przyniesie dany depozyt. A że ogólnie przyjętą praktyką jest przedstawianie oprocentowania w skali roku, depozyty można bez problemu porównywać między sobą.

Standardowe lokaty są w absolutnie przygniatającej części oparte na oprocentowaniu stałym, więc nie ma obawy, że np. po 4 miesiącach oprocentowanie lokaty rocznej spadnie. Będzie przez całe 12 miesięcy takie samo.

2. Długość trwania lokaty
Oczywiście oprocentowanie to jedna rzecz, ale istotny jest też czas, przez jaki będą procentować środki. W końcu na lokacie półrocznej zarobi się 2 razy mniej niż na identycznie oprocentowanym depozycie na 12 miesięcy.

Jeśli ktoś więc nie ma głowy do częstego zakładania lokat, lepiej aby wybierał te długoterminowe. Jeśli założy lokatę na krótszy okres (nieodnawialną automatycznie), i nie otworzy po jej zakończeniu kolejnej, nie będzie dalej zarabiał, a jego oszczędności wrócą na zazwyczaj bardzo mizernie oprocentowane konto osobiste.

Gdy z kolei ktoś ma dryg do aktywnego obracania swoimi oszczędnościami, i chce polować na promocyjne oprocentowania depozytów, powinien zastanowić się nad zakładaniem lokat na krótszy okres. Najlepsze lokaty np. na 3 miesiące nie różnią się właściwie wcale oprocentowaniem od depozytów np. na rok, a ma się wszak szybszy dostęp do swoich pieniędzy.

Długość lokaty ma też takie znaczenie, że zrywając ją najczęściej traci się wszystkie odsetki, lub ich zdecydowaną większość. Zatem krótsze lokaty oznaczają częstszy dostęp do swoich oszczędności bez utraty odsetek.

3. Rodzaj lokaty ma znaczenie
Najpopularniejsze są standardowe lokaty ze stałym oprocentowaniem, czyli oparte na najprostszej zasadzie, że już przed otwarciem depozytu wiadomo, ile odsetek się po jej zakończeniu otrzyma. Ale są też inne, więc dobrze jest się nie pomylić, i wybrać tak jak się chciało.

Są na przykład lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w przypadku których bank może zmieniać oprocentowanie np. na skutek wzrostu stóp procentowych bazuje ono na wartości stopy rynkowej WIBOR albo WIBID i zmienia się co kwartał.

Banki oferują też lokaty progresywne, czyli takie, których oprocentowanie wzrasta z miesiąca na miesiąc. Bywa, że pod koniec lokaty oprocentowanie sięga 10 czy 12 proc., i banki właśnie te liczby uwydatniają. Trzeba jednak pamiętać, że przy takich oprocentowaniu środki pracują tylko np. miesiąc albo dwa, a w kilku wcześniejszych miesiącach odsetki rosną bardzo powoli, w tempie nawet 1 czy 2 proc. w skali roku. Średnio rzecz ujmując można zarobić mniej niż na lokacie o stałym oprocentowaniu przez cały okres lokaty.

Istnieją również polisolokaty, czyli depozyty oferowane w formie ubezpieczenia na życie i dożycie. W ten sposób unika się płacenia 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, obecnego w przypadku innych depozytów. Banki zazwyczaj wyraźnie zaznaczają w przypadku polisolokat, że np. „zarabiasz 4,86 proc., czyli tyle ile na standardowej lokacie o oprocentowaniu 6 proc.”. Niemniej i tak trzeba pamiętać, że 4,86 proc. na polisolokacie to więcej niż 4,86 proc. na lokacie standardowej.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam