Nie działa Ci Internet w telefonie? Sprawdź, jak to naprawić

2016-02-22 13:45:24

Z roku na rok wzrasta liczba internautów przeglądających sieć za pomocą smartfonów. To oznaka nasilającego się trendu mobilnego. Co zrobić jednak, gdy nie działa internet w telefonie? Sprawdź, jak to naprawić!

Według raportu organizacji We Are Social w 2015 roku na świecie było 3,64 mld mobilnych użytkowników internetu, co oznacza 51% ludzkiej populacji (wzrost o 185 mln w stosunku do roku 2014). Polscy internauci nie odstają od światowego trendu mobilnego. Sprawdźmy jednak, jak poradzić sobie z niedziałającym Internetem w telefonie.

Sprawdź status transmisji danych

Najprostsze rozwiązania są często najskuteczniejsze - również w przypadku awarii internetu w smartfonie. Zanim zaczniemy szukać skomplikowanych przyczyn niedziałającej sieci w telefonie, warto zwrócić uwagę na tak fundamentalne sprawy, jak to, czy rzeczywiście została włączona transmisja danych. Drugim przypadkiem, który często blokuje dostęp do internetu jest włączony tryb samolotowy (Airplane Mode). W jednym i w drugim przypadku należy sprawdzić ustawienia telefonu.

Czasem wystarczy... wyjąć baterię

Jeśli jednak nie wystąpił żaden z powyższych przypadków, można wypróbować jeszcze inny sposób. Wyjmujemy baterię na włączonym telefonie i przytrzymujemy przycisk zasilania przez około pół minuty. Potem wkładamy baterię i uruchamiamy telefon.

Przywróć ustawienia fabryczne

Jeśli jednak ciągle brak dostępu do internetu za pomocą smartfona, należy podjąć kolejne kroki. Przede wszystkim warto wrócić do ustawień fabrycznych telefonu. Może to być nieco uciążliwe, jeśli personalizowaliśmy nasz smartfon, ale z drugiej strony ten zabieg może rozwiązać nasz problem.

Skonfiguruj APN

Warto także sprawdzić, czy został poprawnie skonfigurowany APN w telefonie. Musimy przy tym pamiętać, że każdy z operatorów telekomunikacyjnych stosuje własne ustawienia. Pomocy można szukać w salonach poszczególnych sieci komórkowych. Możemy także własnoręcznie wprowadzić ustawienia, korzystając z wytycznych, które najczęściej znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych operatorów.

Kiedy potrzebna będzie wymiana karty SIM?

Jeśli internet nadal nie działa w smartfonie, należy się liczyć z koniecznością wymiany karty SIM, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami, ponieważ niektórzy operatorzy pobierają za taką wymianę opłatę.

Problemy z routerem

Jeśli nie działa internet w telefonie przez WiFi, może być także problem na płaszczyźnie współpracy smartfon-router, chociaż nowe routery nie powinny raczej stwarzać takich problemów. Dlatego warto dodatkowo sprawdzić połączenie przez WiFi na przykład u kolegi.

Arkadiusz Wojciechowski