Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne NFZ bez umowy o pracę?

2016-01-19 09:56:20

Osoby, które utraciły zatrudnienie, zamknęły firmę lub pracują wyłącznie na umowy o dzieło, nie mają zapewnionego dostępu do bezpłatnych świadczeń medycznych. Aby móc z nich korzystać, wystarczy przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ile w 2016 roku kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ dla osób bez umowy o pracę?

Gdy nie pracujemy na etacie i nie prowadzimy własnej firmy, a zależy nam na dostępie do publicznej służby zdrowia, możemy skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, a przy okazji skorzystać z optymalizacji podatkowej, odliczając od podatku 86% kwoty, jaką wpłaciliśmy na składki ubezpieczeniowe.

Sprawdź też: Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym?

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?

Jeśli decydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, musimy podpisać stosowną umowę we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Musimy posiadać przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość i dokumentację na temat ostatniego okresu ubezpieczenia (np. umowę o pracę). Na miejscu wypełniamy odpowiedni formularz. Niestety, jeśli mieliśmy długą przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym, może nas to drogo kosztować.

Przerwa w ubezpieczeniu kosztuje

Jeśli mieliśmy przerwę w ubezpieczeniu, będziemy musieli dokonać opłaty dodatkowej przy podpisywaniu umowy w NFZ. Wysokość tej opłaty zależy od długości okresu, w którym nie byliśmy ubezpieczeni – jeśli był to czas:

  • od 3 miesięcy do 1 roku, zapłacimy 816,38 zł,
  • od 1 do 2 lat, zapłacimy 2040,95 zł,
  • od 2 do 5 lat, zapłacimy 4081,90 zł,
  • od 5 do 10 lat, zapłacimy 6122,85 zł,
  • powyżej 10 lat, zapłacimy 8163,80 zł.

Stawki te obowiązują do końca grudnia 2015. W I kwartale 2016 roku będą obowiązywały nowe poziomy opłat. 

Koszt dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Gdy już podpiszemy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, musimy jeszcze dopełnić formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mamy na to 7 dni. W oddziale ZUS składamy druk ZUS ZZA, wybierając w nim jako rodzaj ubezpieczenia: 24 10 XX.

Sprawdź też: Umowa-zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne

Składka w ramach dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego musi być opłacona do dnia 15 każdego miesiąca. W tym celu musimy dokonać wpłaty na konto ZUS-u, a dodatkowo konieczne jest składanie co miesiąc druku ZUS DRA. Ile nas będzie kosztowała taka składka? Jej wysokość to 9% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, podawana przez GUS. Składka ta zmienia się co kwartał. Do końca grudnia 2015 roku będzie to 367,37 zł.

Od razu należy podkreślić, że ważne jest pilnowanie terminów, ponieważ spóźnienie ze składką nawet o jeden dzień, skutkuje rozwiązaniem umowy z NFZ.  

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam