Aplikacje na smartfony do rozpoznawania utworów muzycznych

2016-01-12 12:04:52

Usłyszałeś w radiu świetną piosenkę, a teraz chciałbyś poznać jej tytuł i wykonawcę? Sprawdź, jakie aplikacje na smartfony najskuteczniej rozpoznają utwory muzyczne.

Aplikacje do rozpoznawania muzyki, np. Shazam, Sound Hound albo TrackID, są w stanie rozpoznać utwór po krótkim odsłuchaniu. W większości przeprowadzonych testów osiągają one 90-100% skuteczności. Wszystkie te aplikacje są darmowe, ale mamy też możliwość nabycia odpłatnej wersji, która jest pozbawiona reklam i działa szybciej niż te darmowe.

Jak aplikacje rozpoznają utwory muzyczne?

Wszystkie aplikacje do rozpoznawania muzyki działają według podobnego schematu:

  • pierwszą czynnością jest nagranie muzyki - uruchamiamy w aplikacji nagrywanie i kierujemy smartfon na źródło dźwięku,
  • kolejny krok to wysłanie nagrania za pośrednictwem Internetu do serwera rozpoznawania muzyki,
  • następnie na serwerze jest sporządzany akustyczny odcisk palca, tzn. serwer ustala typowe cechy muzyki i tworzy z nich "akustyczny odcisk",
  • ostatnia czynność to wyświetlenie wyniku, tzn. po odnalezieniu takiego samego odcisku palca jak poszukiwany, serwer wysyła informacje o tytule do aplikacji.

Shazam

Shazam to jedna z najpopularniejszych aplikacji do rozpoznawania muzyki, a przy tym wyjątkowo skuteczna. Aplikacji tej wystarczy kilkanaście sekund, by zidentyfikować większość znanych utworów, niezależnie od tego, czy są to utwory nowe, czy stare. Rozpoznane melodie aplikacja zapisuje jako playlistę. Utwory tam zapisane możemy odsłuchać lub pobrać, ale przy dodatkowej opłacie. Minusem aplikacji jest zgoda na wiele uprawnień systemowych.

Sound Hound

Sond Hound to aplikacja, która jest największym konkurent Shazam. Charakteryzuje się podobną skutecznością i intuicyjnym interfejsem, dodatkowo ma prawie takie same funkcje jak Shazam. Dzięki Sound Hound, odnajdziemy interesującą nas piosenkę, a do tego dane o wykonawcy i albumie. W tej aplikacji mamy także dostęp do tekstu piosenki, co jest przydatne do karaoke.

TrackID

TrackID ta aplikacja ma trochę mniej funkcji niż te prezentowane wyżej, ale jest równie skuteczna. Dodatkowo to narzędzie jest połączone z serwisami społecznościowymi. W aplikacji tej brakuje funkcji przeglądania tekstów utworów, jednak daje możliwość zdobycia informacji na temat wykonawcy oraz bezpośrednie pobranie pliku na smartfona. Opcja ściągania piosenek przez tę aplikację jest jednak dodatkowo płatna.

Arkadiusz Wojciechowski