Zakupy na Allegro: jak nie dać się oszukać? 7 zasad

2015-10-09 08:25:48

Allegro jest największym w Polsce serwisem aukcyjnym, funkcjonującym w Internecie. Sprzedawać i kupować może tu każdy, w związku z tym nie brak także oszustów wyłudzających pieniądze. Przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa, pozwoli nam ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Zasad bezpiecznego kupowania na aukcjach internetowych jest kilka. Jeśli będziesz się do nich stosować, ograniczysz ryzyko i ochronisz swój portfel.

1. Uważaj na podróbki w niskich cenach

Kupując w Internecie, liczymy na to, że uda nam się nabyć towar po atrakcyjnej cenie. Zbyt niska cena oferowana przez sprzedawcę powinna jednak wzbudzić naszą podejrzliwość i skłonić do dokładniejszej analizy oferty. Może się bowiem okazać, że zamiast oryginalnego produktu, kupimy tanie podróbki.

2. Sprawdź koszt dostawy

Dodatkowo, oprócz ceny, powinniśmy zwrócić uwagę na koszty przesyłki, ponieważ często sprzedający zaniżają cenę produktu, a poniesione straty rekompensują sobie, zawyżając koszt dostawy. Taki trik pozwala wywindować produkt na liście aukcji podczas wyszukiwania tylko po cenie. Zalecenie: wyszukiwanie towarów po cenie z dostawą.

3. Czytaj komentarze i spójrz na oceny na Allegro

Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług konkretnego sprzedawcy, warto poszukać o nim informacji. Serwis Allegro posiada system ocen i komentarzy użytkowników, które pomagają uwiarygodnić nam daną osobę. Przeglądając zostawione komentarze, skoncentrujmy się tych najnowszych, ponieważ sprzedawca mógł dawniej mieć dobrze wyrobioną markę, a obecnie może świadczyć usługi gorszej jakości.

Sprawdź też: Jak kupować przez Internet z Chin?

4. Żądaj dokładnego opisu i zdjęć towaru

Decydując się na kupno towaru na Allegro, dokładnie zapoznajmy się z interesującym nas produktem. Ważne jest, aby skrupulatnie przeczytać dodany na temat towaru opis, a także by przejrzeć znajdujące się w ofercie zdjęcia. W opisie powinny się znaleźć dobrej jakości zdjęcia, a nie ciemne lub rozmazane, na których nie widać szczegółów produktu. Zawsze można poprosić sprzedawcę o dosłanie zdjęć w lepszej rozdzielczości i lepszym świetle.

5. Masz wątpliwości? Pytaj!

W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości sprzedawanego towaru, warto nawiązać kontakt ze sprzedawcą. W trakcie takich ustaleń mamy możliwość przekonania się, czy sprzedawca jest zaangażowany w to, co robi. Dodatkowo warto zapoznać się z umieszczonym w ofercie sprzedawcy regulaminem. Takie informacje mogą się nam przydać w przypadku reklamacji lub dochodzenia roszczeń.

6. Wybierz bezpieczną metodę płatności

Gdy już wybierzemy produkt, który chcemy nabyć w serwisie Allegro, pozostaje nam jeszcze wybór metody płatności i dostawy. Najlepiej zdecydować się na płatność przy odbiorze lub przez PayU. Dzięki tym opcjom, nawet w przypadku oszustwa, mamy możliwość skorzystania z procedury umożliwiającej odzyskanie środków.

Sprawdź też: Płacenie telefonem: poznaj zasady bezpieczeństwa

7. Uważaj na emocje podczas licytacji

Korzystając z Allegro, bądźmy także rozważni, biorąc udział w licytacjach. Są one na pewno doskonałą okazją do kupienia przedmiotu w dobrej cenie. Kierując się emocjami związanymi z aukcją, możemy jednak finalnie zaoferować wyższa cenę na dany produkt, niż nakazywałby nam rozsądek.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam