Jak oszczędzać, zarabiając najniższą krajową?

2015-11-10 09:08:41

Kondycja naszych finansów osobistych zależy nie tylko od tego, ile zarabiamy, ale również od tego, jak zarządzamy domowym budżetem. Kluczem do bezpieczeństwa finansowego jest przede wszystkim oszczędzanie. Czy jednak na regularne odkładanie pieniędzy stać także osoby z najniższą krajową? 

Często spotyka się opinie, że ktoś zarabia zbyt mało, aby móc cokolwiek zaoszczędzić. W praktyce okazuje się, że takie podejście do finansów zazwyczaj wynika ze zwykłego braku monitorowania swoich wydatków i nieplanowania domowego budżetu. Przy odpowiedniej dyscyplinie i racjonalnym gospodarowaniu finansami na oszczędzanie mogłyby sobie pozwolić nawet osoby zarabiające najniższą krajową.

Sprawdź też: 4 zasady skutecznego oszczędzania

Zawsze warto oszczędzać

Przede wszystkim powinniśmy uzmysłowić sobie to, że zawsze warto oszczędzać – choćby niewielkie kwoty, rzędu kilkunastu złotych miesięcznie. W skali roku uzbiera się wtedy 150-300 zł, co wprawdzie nie robi większego wrażenia, ale pozwoli np. na zakup nowego ubrania czy zorganizowanie jednodniowej wycieczki. Z kolei systematyczne oszczędzanie, np. 100 zł miesięcznie, po roku da sumę, za którą można wyjechać na krótki urlop, kupić nowy rower czy telewizor. Odłożone kwoty to także dobre zabezpieczenie, które daje nam poczucie wolności finansowej i bezpieczeństwa. Przykładowo, jeśli popsuje się lodówka, zamiast pożyczki czy kredytu, urządzenie wymienimy za pieniądze z własnej kieszeni.

Sposoby na małe oszczędności

Jak zatem oszczędzać – choćby drobne kwoty – jeśli zarobki są skromne? Oto kilka sposobów:

  • Zakupy z wyprzedaży

Warto kupować (zwłaszcza odzież) w okresach, kiedy ceny są niższe. Z wyższymi cenami z pewnością spotkamy się np. przed świętami Bożego Narodzenia, z kolei już w styczniu nierzadko tę samą rzecz można kupić nawet kilkadziesiąt procent taniej.

  • Kupuj na zapas

Nosisz soczewki kontaktowe? Kup ich więcej, na kolejne miesiące – zwłaszcza, jeśli korzystasz ze sklepu internetowego. Podróżujesz do pracy komunikacją miejską? Zaopatrz się w kartę miejską i kup bilet okresowy na kilka miesięcy.

  • Płać jednorazowo

Opłaty, np. za ubezpieczenie domu czy samochodu, najlepiej jest uiścić jednorazowo (wówczas towarzystwa naliczają rabaty) – pozwoli to zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie.

Sprawdź też: Gdzie założyć najlepsze konto oszczędnościowe?

  • Obniż wydatki na telefon

Płacisz wysoki abonament, choć rozmawiasz rzadko? Może jest on niedopasowany do Twoich potrzeb? Rozważ przejście na kartę lub zmianę sieci.

  • Tnij drobne koszty

W ciągu miesiąca występuje wiele drobnych kosztów, które po zsumowaniu dają kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych: opłata rachunków na poczcie zamiast dokonywania tego za darmo przez bankowość elektroniczną, wysokie koszty prowadzenia konta bankowego, podczas gdy możemy zmienić bank na tańszy, czy rozszerzony pakiet telewizyjny, z którego prawie wcale nie korzystamy. Warto rozejrzeć się za ich tańszymi wariantami. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam