Ubezpieczenie od ataku hakerów - nowość w Ergo Hestia

2015-10-26 10:21:20

Włamania do baz danych klientów, kradzieże projektów biznesowych czy ataki hakerskie na działy badawcze – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez internetowych przestępców. Polskie firmy nie są jednak bezradne w takich przypadkach. Z jednej strony mogą wdrożyć odpowiednie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa internetowego, z drugiej zaś – skorzystać z odpowiednich produktów ubezpieczeniowych, takich jak m.in. ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych w Ergo Hestii. Sprawdziliśmy, na ile taka polisa ochroni firmę przed stratami.

ERGO Hestia wprowadziła pierwszy na polskim rynku kompletny produkt zabezpieczający przed skutkami działań hakerów i złośliwego oprogramowania. Co więcej, ubezpieczyciel współpracuje z firmami specjalizującymi się w informatyce śledczej, zapewniając przy tym ubezpieczonym dostęp do fachowej pomocy w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ochroną.

Sprawdź też: Warto ubezpieczać sprzęt elektroniczny?

Co daje ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych?

Polisa od ryzyk cybernetycznych w ERGO Hestii dostępna jest dla firm, które przetwarzają dane elektroniczne, np. firm produkcyjnych, handlowych, e-sklepów, hoteli, pośredników finansowych. Ubezpieczenie daje możliwość ochrony w trzech sekcjach związanych z działalnością danego przedsiębiorstwa:

  • sekcja I związana jest z ochroną danych i programów elektronicznych. Przedsiębiorstwo może liczyć na świadczenie pokrywające np. koszty zakupu nowego oprogramowania czy wydatki poniesione na odzyskanie dostępu do danych;
  • sekcja II wiąże się z wypłatą świadczenia, które może zostać przeznaczone na opłacenie m.in. porad prawnych czy usług doradczych w zakresie public relations, które mogą okazać się niezbędne, jeśli ucierpiał wizerunek firmy;
  • sekcja III dotyczy ochrony odpowiedzialności cywilnej. W jej ramach ubezpieczyciel m.in. pokrywa wydatki związane z procesem sądowym czy znalezieniem sprawców ataku, a także zwraca zysk utracony przez poszkodowaną firmę.

Przed czym nie chroni ubezpieczenie?

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie od cyberryzyka – jak każda inna polisa – zawiera listę wyłączeń. Produkt nie daje ochrony na wypadek ataku cyberterrorystycznego i sabotażu. Wyłączeniu z ochrony podlegają również wszelkie dane zapisane w chmurze, co stanowi bardzo popularne rozwiązanie m.in. w korporacjach. Naturalnie firma nie ma co liczyć na wypłatę świadczenia również wtedy, gdy korzystała z nielegalnie pobranych programów antywirusowych.

Sprawdź też: Ubezpiecz firmę od upadłości

Kogo może zainteresować oferta?

Polisa od cyberryzyk może okazać się użytecznym produktem zabezpieczającym dla wielu firm, które przechowują i przetwarzają większe zasoby danych elektronicznych, zwłaszcza przedsiębiorstw z branży finansowej, ale też z sektora edukacji, służby zdrowia czy handlu.

Tomasz Słupczyński