HCE - płać telefonem bez dostępu do Internetu!

2015-10-12 08:01:30

Możliwość płacenia za zakupy telefonem nie jest w Polsce nowością. By taką operację przeprowadzić, do niedawna klient musiał jednak być abonentem konkretnego operatora i mieć dostęp do Internetu. Obecnie można płacić już offline, w technologii HCE - nawet bez zasięgu. Taką usługę wprowadził najpierw Bank Pekao, a teraz także BZ WBK.

Bank Zachodni WBK wdrożył dla swoich klientów usługę mobilnych płatności zbliżeniowych, która wykorzystuje technologię HCE - Host Card Emulation. Obecnie klienci banku BZ WBK, posługując się aplikacją BZWBK24 mobile, po zawarciu stosownej umowy mogą płacić telefonem za zakupy w sklepie nawet bez połączenia z Internetem. Wykorzystując technologię HCE, dane płacącego klienta generowane są za pomocą chmury, a nie poprzez kartę SIM telefonu, w związku z tym nie ma potrzeby nawiązywania połączenia z operatorem komórkowym.

HCE w BZ WBK

Nowe rozwiązanie BZWBK24mobile pozwala klientom banku płacić zbliżeniowo smartfonem w każdym miejscu, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe, czyli w około 310 tys. terminalach w Polsce. Płatności zbliżeniowe technologią HCE może dokonywać każdy, kto posiada telefon z systemem Android w wersji minimum 4.4, obsługujący technologię NFC oraz ma zainstalowaną aplikację BZWBK24 mobile.

Aby aktywować usługę "Zapłać zbliżeniowo", wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej i skonfigurować płatności zbliżeniowe. Niestety niektóre telefony, pomimo posiadania odpowiedniej wersji systemu Android oraz wyposażenia w antenę NFC, nie zapewniają obsługi standardu HCE.

Przygotowanie telefonu

Aby przygotować telefon do korzystania z płatności zbliżeniowych, należy:

  • zalogować się do aplikacji mobilnej BZWBK24 mobile, następnie przejść do zakładki "Zapłać zbliżeniowo",
  • pobrać nową kartę mobilną - VISA Mobile lub MasterCard Mobile, która zostaje podłączona do wybranego konta w BZ WBK. Karta jest darmowa, czyli nie ma żadnych opłat miesięcznych za korzystanie z niej i za jej wydanie,
  • wypełnić wniosek, aby dodać kartę,
  • zaakceptować warunki umowy i przesłać wniosek,
  • wybrać widoczną na telefonie kartę, aby ją włączyć.

Wykonywanie płatności

Po aktywowaniu usługi w telefonie, płatności zbliżeniowych można dokonać bez logowania do aplikacji bankowości mobilnej. Wystarczy odblokować telefon i przyłożyć go do czytnika POS. Przed dokonaniem płatności powinniśmy upewnić się, czy antena NFC w smartfonie jest włączona. Korzystanie z tej możliwości nie wymaga połączenia z Internetem. Płatności do kwoty 50 zł nie wymagają dodatkowej autoryzacji. Aby płacić telefonem bezstykowo za zakupy powyżej 50 zł, należy karcie w telefonie nadać czterocyfrowy kod PIN. 

Arkadiusz Wojciechowski