Jak zmienić w US numer konta do zwrotu podatku?

2015-10-02 10:48:33

Przeniosłeś ostatnio konto osobiste do innego banku? Pamiętaj o zaktualizowaniu jego numeru w urzędzie skarbowym - inaczej możesz mieć w przyszłym roku problem z odbiorem zwrotu podatku.

Obecnie konta osobiste zmieniamy dość często, a jest to spowodowane dużą konkurencją na rynku i ogromem ofert. Jeśli właśnie zmieniliśmy bank, powinniśmy pamiętać o tym, że urząd skarbowy zna tylko nasz stary numer rachunku. Termin składania zeznań podatkowych co prawda jeszcze daleko, ale już teraz warto zaktualizować swoje dane w US, by uniknąć problemów podczas rozliczania PIT-u. W jaki sposób zmienić dane rachunku bankowego w bazie US, aby były one aktualne i aby mieć pewność, że otrzymamy zwrot podatku na właściwe konto?

Wystarczy ZAP-3

Chcąc uaktualnić swoje dane w urzędzie skarbowym, wystarczy przekazać do US wypełniony formularz ZAP-3. Możemy to zrobić stacjonarnie w urzędzie, pocztą lub on-line, jednak w tym trzecim przypadku musimy posiadać certyfikowany podpis elektroniczny.

Sprawdź też: Kiedy urząd skarbowy może sprawdzić konto podatnika?

Jakie dane można zaktualizować w US?

Formularz aktualizacyjny ZAP-3 składany jest przez osoby fizyczne będące podatnikami objętymi rejestrem PESEL. Osoby, które go składają, nie mogą być zarejestrowane jako podatnicy VAT i nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.

Formularz może okazać się bardzo pomocny, gdy zechcemy poinformować urząd skarbowy o:

  • zmianie miejsca zamieszkania, w przypadku gdy nowy adres miejsca pobytu jest inny niż adres zameldowania, lub gdy chcemy poinformować urząd o aktualnym adresie korespondencyjnym, jeśli się zmienił,
  • zmianie sposobu otrzymywania zwrotu nadpłaty podatku lub zwrotu podatku na rachunek bankowy, jeśli dotychczas otrzymywaliśmy go pocztą,
  • zmianie dotychczasowego rachunku bankowego do zwrotu podatku,
  • gdy chcemy zrezygnować z otrzymywania zwrotu podatku na rachunek bankowy.

Sprawdź też: Urząd skarbowy pozna historię naszych chorób. Czy to legalne?

Pobierz formularz z Internetu

Formularz ZAP-3 możemy pobrać przez Internet, plik do wydruku znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Przypominamy jednak, że aby złożyć formularz, należy potwierdzić go elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Właśnie dlatego też większość podatników w celu naniesienia zmian skorzystać będzie musiała z drogi tradycyjnej, czyli udając się z formularzem ZAP-3 do odpowiedniego okienka urzędu skarbowego, właściwego aktualnemu miejscu zamieszkania, lub też wysłać do pocztą.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam