Zakup mieszkania z biurem nieruchomości: krok po kroku

2015-10-13 10:34:16

Poszukiwania wymarzonego mieszkania, na które będzie nas w dodatku stać, to nie lada wyzwanie. Dla wygody i z chęci zaoszczędzenia czasu, często wolimy zapłacić pośrednikowi, by to on zajął się analizą dostępnych ofert i przedstawiał nam tylko te najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Decydując się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, warto wcześniej dowiedzieć, jak odbywać się będzie cały proces zakupu mieszkania i ile nas to będzie kosztować.

Do głównych zadań pośrednika nieruchomości należy pomoc przy formalnościach związanych z kupnem mieszkania. W pierwszej kolejności pośrednik pomaga znaleźć swojemu klientowi odpowiednią nieruchomość. Dzięki korzystaniu z pomocy biura, kupujący ma możliwości dotarcia do dużej ilości ofert, będących w ich bazach danych. W ten sposób klient oszczędza czas, który musiałby poświęcić na szukanie lokalu na portalach internetowych lub w prasie. A pamiętajmy, że lawirowanie w gąszczu ofert przypomina czasem labirynt bez wyjścia. Spora część ogłoszeń ciągle widniejących na rozmaitych stronach WWW jest od dawna nieaktualna.

Sprawdź też: Podstawowe błędy w zakupie mieszkania

Zaoszczędzisz czas

Klient, który ma określone wymagania co do mieszkania, dostaje do weryfikacji tylko te oferty, które mogą go zainteresować. Jednym z ważniejszych zadań agenta jest również pomoc w negocjacjach zarówno ceny, jak i warunków umowy kupna nieruchomości. Przeciętny klient odwiedzający biuro w nieruchomości w celu kupienia mieszkania robi to pierwszy raz w życiu i dlatego nie ma w tym zakresie żadnego doświadczenia. Niestety na źle wynegocjowanych warunkach umowy można czasem stracić sporo pieniędzy i czasu.

Pośrednik zajmie się stroną prawną

Pośrednik z biura nieruchomości to często także ekspert w dziedzinie prawa związanego z obrotem nieruchomościami, w związku z tym łatwiej mu się negocjuje z drugą stroną, czyli ze sprzedającym. Ponadto korzystając z usług biura, klient ma większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ za ewentualne negatywne skutki transakcji wynikające z błędów pośrednika może dostać odszkodowanie z polisy OC danej agencji.

Konstrukcja umowy

Udając się do biura nieruchomości, w pierwszej kolejności klient musi podpisać umowę pośrednictwa, bez której dane biuro nie może rozpocząć wykonywania usług. Taka umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Powinny się w niej znaleźć m.in.:

  • warunki umowy i okres jej obowiązywania,
  • sposób odstąpienia od umowy i konsekwencje z tym związane,
  • numer licencji pośrednika,
  • numer aktualnej polisy OC biura pośrednictwa,
  • wysokość wynagrodzenia pośrednika.

Ile to kosztuje?

Prowizja za pośrednictwo jest ustalana indywidualnie, zwykle wynosi od 2% do 4% wartości nieruchomości, którą nabędzie klient. Warto te stawki negocjować.

Sprawdź też: Korzystasz z usług pośrednika nieruchomości, ale znalazłeś mieszkanie samodzielnie? Uważaj na kary

Miejmy też świadomość, że pośrednicy czasem pobierają od jednej transakcji podwójną opłatę - np. 2% od kupującego i 2% od sprzedającego. Często sami zainteresowani nie mają świadomości, że dany agent reprezentuje jednocześnie obie strony. Takie postępowanie pośrednika powinno skłonić do refleksji nad jego intencjami. Zamiast nam pomóc, może działać na naszą niekorzyść, robiąc wszystko, by ukryć wady nieruchomości, chcąc po prostu zarobić na szybkiej sprzedaży.

Uwaga na oszustów!

Pamiętajmy przy tym, żeby być ostrożnym, podejmując współpracę z agencją, która już na starcie żąda opłaty za podjęcie się usługi (np. 500-1000 zł). Nie ma przecież gwarancji, że pośrednik na pewno znajdzie dla nas nieruchomość, która będzie nam odpowiadała. Z daleka tymczasem trzeba omijać biura, które życzą sobie każdorazowo opłaty za umożliwienie klientowi obejrzenia wybranego przez niego mieszkania czy domu. Nawet jeśli pośrednik przedstawia wcześniej zdjęcia wnętrz, stan rzeczywisty nieruchomości może być zgoła inny niż ten, który jest zaprezentowany na fotografiach.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam