Całkowity koszt kredytu hipotecznego

2015-07-01 10:35:37

Decyzja o wyborze kredytu hipotecznego nie należy do najłatwiejszych. To zobowiązanie, które przez długie lata będzie obciążało nasz budżet domowy. Niezbędne jest więc dokładne zapoznanie się z całkowitymi kosztami, jakie wiążą się z jego zaciągnięciem.

Głównym kosztem kredytu hipotecznego są odsetki, które spłacamy przez cały okres kredytowania. To jednak nie jedyny rodzaj opłat, z którymi musimy się liczyć.

Co wlicza się do całkowitego kosztu spłaty?

Jeśli do odsetek dodamy wszelkie inne opłaty i prowizje, których zażąda od nas bank przy wypłacie kredytu oraz w całym okresie jego spłaty, to otrzymamy całkowity koszt naszego zobowiązania. Nie zapomnijmy też o doliczeniu składek ubezpieczeniowych, ale tylko wówczas, gdy dane ubezpieczenie jest wymagane do skorzystania z proponowanej przez bank oferty kredytowej. Szczegółowe informacje o tym, które elementy wpływają na wysokość całkowitego kosztu kredytu, znajdziemy w Ustawie o kredycie konsumenckim. Z treści ustawy wynika również, że niektórych kosztów nie należy brać pod uwagę przy szacowaniu kosztu całkowitego.

Czego nie wliczamy do całkowitego kosztu kredytu?

Do całkowitego kosztu kredytu nie wlicza się:

  • kosztów prowadzenia rachunku, z którego wykonuje się przelewy płatności w ramach spłaty kredytu,
  • kosztów przelewów i wpłat na rachunek, z którego obsługiwana jest spłata zobowiązania,
  • kosztów ustanowienia zabezpieczeń i ich ewentualnej zamiany,
  • kosztów będących efektem niewywiązywania się kredytobiorcy ze swoich zobowiązań kredytowych (koszty windykacyjne),
  • produkty nieobowiązkowe, które nie są konieczne do skorzystania z oferty kredytu i nie wpływają na jej parametry (np. nieobowiązkowe ubezpieczenia czy plany systematycznego oszczędzania),
  • kosztów będących skutkiem zmiany kursów walut (w przypadku kredytów walutowych).

Zanim wybierzesz kredyt

Przy ocenie atrakcyjności kredytu hipotecznego często bierzemy pod uwagę przede wszystkim wysokość prowizji i marży bankowej oraz raty kredytu, co nie jest do końca słuszne. Aby wybrać najbardziej opłacalną opcję, należy wziąć pod uwagę jeszcze inne opłaty, w tym ubezpieczeniowe, które wiążą się z zaciąganym zobowiązaniem. Dopiero po ich uwzględnieniu dowiemy się, ile tak naprawdę będziemy musieli oddać bankowi i która oferta w ogólnym rozrachunku jest najlepsza.

Sprawdź także: Decydujesz się na kredyt hipoteczny? Sprawdź RRSO

By nie przeoczyć żadnej opłaty, którą naliczy nam bank, warto skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców kredytowych. Pomogą nie tylko w analizie warunków kredytowych proponowanych przez dany bank, ale również porównają oferty bankowe pod względem ich opłacalności.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam