7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

2015-06-25 13:24:17

Założenie firmy wymaga od właściciela nie tylko pomysłowości, ale także wyłożenia kapitału początkowego. Często okazuje się, iż oszczędności i pożyczka od rodziny to za mało. W takim przypadku przedsiębiorca musi szukać innych źródeł dofinansowania swojej działalności. Oto 7 przykładów, jak zdobyć kapitał na start nowej firmy.

1. Środki z urzędu pracy

Urzędy pracy zarządzają środkami trafiającymi do Funduszu Pracy, które to stanowią źródło dotacji na założenie działalności gospodarczej. Dofinansowanie z UP może otrzymać tylko osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP.

Aby móc ubiegać się o dotację, bezrobotny powinien spełnić kilka warunków, m.in.:

  • musi być bezrobotnym,
  • przez 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku nie mógł prowadzić żadnej działalności gospodarczej i nie był wpisany do CEIDG.

Bezrobotny, by uzyskać dotację, musi w PUP złożyć wypełniony wniosek wraz z biznesplanem przyszłej działalności.

2. Dotacje z Unii

Pomoc finansową przy zakładaniu działalności gospodarczej można uzyskać w ramach kilku programów unijnych:

  • Programu Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,
  • Program Kapitał Ludzki  - Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

O dofinansowanie z Unii mogą starać się tylko osoby pełnoletnie. Dodatkowo osoba taka nie mogła przez okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku prowadzić własnej działalności gospodarczej. Poza tym wnioskujący o dotację musi wziąć udział w odpowiednim szkoleniu, między innymi z zakresu przedsiębiorczości i marketingu.

3. Pożyczki i kredyty

Na rynku ofert dofinansowania dla młodych przedsiębiorców można znaleźć propozycje kredytów zabezpieczonych hipoteką lub niezabezpieczonych. Kredyty pierwszego typu bez wątpienia zapewniają możliwość uzyskania wyższych kwot, a także charakteryzują się niższymi kosztami spłaty. By dostać taki kredyt, przedsiębiorca musi jednak posiadać własną nieruchomość, która stanie się zabezpieczeniem wierzytelności. Kredyt niezabezpieczony będzie udzielony na niższą kwotę i na krótszy termin spłaty.

4. Dofinansowanie z samorządu

Lokalny fundusz pożyczkowy został powołany na terenie każdej gminy uczestniczącej w Projekcie “Samorządowa Polska”. Ma on na celu udzielanie pożyczek przedsiębiorcom zarejestrowanym na terenie danej gminy.

Czytaj dalej... 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. II

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam