Polskie sieci aniołów biznesu

2015-07-20 11:38:20

Aniołowie biznesu to prywatni inwestorzy, którzy są skłonni nie tylko zainwestować pieniądze, ale i poświęcić swój czas na pomoc początkującym przedsiębiorcom, szukającym finansowego wsparcia w rozwoju własnego biznesu. Gdzie zatem szukać owych aniołów?

Często bywa, że osoby, które mają pomysł na działalność gospodarczą, nie posiadają kapitału, aby swój biznes rozkręcić. Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle spore kłopoty ze sfinansowaniem swoich planów biznesowych, ponieważ banki dość niechętnie pożyczają pieniądze dopiero startującym firmom. Jeżeli pomysł jest jednak dobry i perspektywiczny, przedsiębiorca może pokusić się o pomoc jednego z aniołów biznesu, którzy inwestują w rozwój start-upów, mających duże szanse na odniesienie rynkowego sukcesu.

Aniołowie nad Wisłą

Prekursorami działalności prowadzonej przez aniołów biznesu byli Amerykanie. To tamtejsi biznesmeni zapoczątkowali inwestowanie swoich kapitałów w przedsięwzięcia firm, które dawały spore nadzieje na duży zysk. Wiele takich przedsięwzięć osiągnęło sukces, warto podać jako przykład choćby Google czy Skype.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

Aniołowie biznesu nad Wisłą pojawili się dopiero po transformacji polityczno-gospodarczej w latach dziewięćdziesiątych i z dużymi sukcesami wspomagają polską przedsiębiorczość, chociaż nie na taką skalę, jak robią to ich koledzy z Zachodu czy z USA.

Skupieni w sieciach

Polscy aniołowie biznesu skupieni są w tak zwanych sieciach, czyli organizacjach pośredniczących w podpisywaniu umów pomiędzy pomysłodawcami a kapitałodawcami. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcom, którzy inwestują własne pieniądze w innowacyjne przedsięwzięcia innych, zachować anonimowość, mogąc jednocześnie służyć swoją wiedzą. Organizacje te pomagają również w poszukiwaniu projektów inwestycyjnych od 50 tys. zł do aż 5 mln zł. Korzystanie z ich usług jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla pomysłodawców, jak i osób, które podejmują ryzyko i inwestują swój kapitał w takie przedsięwzięcia.

Polskie sieci aniołów bieznesu

W Polsce funkcjonuje 14 sieci aniołów biznesu, dla porównania - w Stanach Zjednoczonych jest ich kilka tysięcy. Mimo wszystko polscy aniołowie, choć działają dość krótko, mogą już pochwalić się całkiem sporymi osiągnięciami, typu sieć kawiarni W Biegu Cafe czy sklep internetowy Merlin.pl.

Do polskich sieci aniołów należy zaliczyć:

 • PolBAN Business Angels Club,
 • Lewiatan Business Angels,
 • Regionalna Sieć Inwestorów i Inwestycji Kapitałowych RESIK,
 • Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu,
 • Sieć Aniołów Biznesu Amber,
 • Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban,
 • Sieć inwestorów Prywatnych SATUS,
 • Secus Wsparcie Biznesu,
 • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja,
 • Gildia Aniołów Biznesu,
 • Studencka Sieć Aniołów Biznesu,
 • Kobieca Sieć Aniołów Biznesu.

Pomoc nie tylko natury finansowej

Finanse są oczywiście ważne przy tego rodzaju transakcjach, ale nie mniej istotne są również wiedza i doświadczenie aniołów biznesu. Nie należy zapominać, że najczęściej są oni doświadczonymi biznesmenami, którzy osiągnęli sukces, dlatego potrafią efektywnie pomagać dopiero początkującym przedsiębiorcom. Mogą więc przedstawić swoje sprawdzone rozwiązania, nowinki techniczne, podać kontakty zawodowe itd.

Sprawdź też: Unijne dofinansowania na start - które firmy mają na nie szansę?

Mimo że już od jakiegoś czasu aniołowie biznesu na rynku istnieją, to nadal początkujący przedsiębiorcy szukają wsparcia finansowego przede wszystkim w bankach czy też programach realizowanych w ramach funduszy unijnych. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie z braku wiedzy - wielu z nich po prostu nie wie o istniejących sieciach polskich aniołów biznesu.

Wzrost zainteresowania aniołami biznesu

Mimo wszystko rośnie zainteresowanie przedsiębiorców pragnących rozkręcić swój biznes kapitałem od inwestorów prywatnych. Ci przedsiębiorcy, którzy przekonani są do swojego pomysłu biznesowego, nie boją się wyzwań, nie boją się poszukać finansowego wsparcia w sieciach skupiających aniołów biznesu. Wiele firm niestety nie wytrzymuje konkurencji na rynku, ponieważ nie znajduje zewnętrznego źródła finansowania, a środki pieniężne na początku rozwoju firmy są najważniejsze. Inne po prostu nie znajdują racji bytu, ponieważ powielają pomysły już sprawdzone i niestety te, które nie osiągnęły sukcesu. Takie jest jednak ryzyko zawodowe.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam