Wczasy w Egipcie - co warto o nich wiedzieć?

2015-06-25 11:30:13

Niezmiennie Egipt pozostaje od wielu lat dla Polaków jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych wyjazdów, dlatego biura podróży co roku oferują wiele wycieczek do tego kraju. Zanim jednak zdecydujemy się na wczasy w Egipcie, sprawdźmy, co koniecznie trzeba o nim wiedzieć.

Zanim w ogóle pomyślimy o wyjeździe do Egiptu, warto wiedzieć, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju ze względu na zagrożenie terrorystyczne, a jeśli już na taki wyjazd się decydujemy, lepiej nie opuszczać ośrodków turystycznych.

Sprawy formalne

Gdy zdecydujemy się na wczasy w Egipcie, warto przygotować się do wyjazdu dużo wcześniej.

  1. Musimy pamiętać, że do przekroczenia egipskiej granicy potrzebny będzie nie tylko paszport, ale również wiza (jednokrotna to koszt 25 USD). Należy również pamiętać, żeby paszport był jeszcze ważny pół roku po zakończeniu egipskiej wycieczki. Nie musimy sami załatwiać żadnych formalności meldunkowych, tym zajmą się pracownicy hotelu.
  2. Nie należy przesadzać z przywożeniem większej ilości towarów, np. lekarstw, bo skończy się to ich konfiskatą.
  3. Jeśli przywozimy mniej niż 10 tys. USD, nie musimy wypełniać żadnej deklaracji celnej.
  4. Trzeba obowiązkowo posiadać ubezpieczenie zdrowotne, ale nie ma wymogu szczepień ochronnych.

Prawo i obyczaje

Należy bezwzględnie pamiętać, że z Egiptu nie wolno wywozić przedmiotów o wartości zabytkowej, ale również korali oraz muszli. Przemyt środków odurzających może być surowo karany.

Jeśli nie opuszczamy ośrodków turystycznych, nie musimy się właściwie przejmować przestrzeganiem lokalnych obyczajów, ale już wychodząc na zewnątrz, trzeba pamiętać, że to kraj muzułmański i tym samym należy uszanować ich obyczaje oraz religię.

Kobiety powinny poruszać się tylko w towarzystwie mężczyzn, inaczej narażają się na nieprzyjemne zaczepki. Mężczyźni nie powinni raczej nosić krótkich spodenek.

Informacje dodatkowe

W Egipcie bardzo łatwo się przeziębić, z powodu wszędzie działających klimatyzatorów i dużych różnic temperatury pomiędzy dniem (nawet 40°C) a nocą. W przeciwieństwie do Europy tutaj w każdym tygodniu dni wolne od pracy to piątek i sobota. Zakupy można robić przez cały tydzień, a w niektórych miejscach nawet przez całą dobę (np. Kair). Najlepiej dostosowywać się do poleceń i komunikatów wydawanych przez pilotów wycieczek i unikać wypraw do miast na własną rękę.

Ilona Maciejuk