Wyjeżdżasz do Grecji? MSZ ostrzega przed problemami z bankomatami

2015-06-26 10:24:15

Wakacje 2015 spędzone w Grecji mogą być wyjątkowo gorące i to nie tylko ze względu na upalną pogodę. Sytuacja tamtejszych banków jest katastrofalna, a Grecy zaczęli masowo wypłacać pieniądze. MSZ w komunikatach ostrzega przed problemami z bankomatami.

Grecy boją się finansowej katastrofy kraju i w panice zaczynają wycofywać pieniądze z banków. Trudno powiedzieć, jak rozwinie się sytuacja, ponieważ rozmowy z wierzycielami utknęły w martwym punkcie. W związku z tym i z rozpoczynającymi się wakacjami, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie, w którym możemy przeczytać:

Z uwagi na możliwość występowania czasowych ograniczeń w wypłacaniu waluty w bankomatach oraz bankach osobom udającym się do Grecji Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również zaopatrzenie się w dodatkowe środki płatnicze w postaci gotówki. 

Premier ostrzega, a Polacy i tak wyjeżdżają

Wszystkim osobom udającym się obecnie do Grecji zaleca się śledzenie na bieżąco doniesień medialnych oraz sprawdzanie komunikatów na stronach MSZ. Również Premier Rzeczpospolitej Polskiej Ewa Kopacz na konferencji prasowej ostrzegała, że turyści mogą znaleźć się w trudnym położeniu i powinni zabrać ze sobą gotówkę.

Eksperci szacują, że co czwarty Polak wypoczywający za granicą w tym roku za cel podróży obierze właśnie Grecję. Okazuje się, że niezbędnym wyposażeniem każdego z nich będzie nie krem z filtrem, ale bezpieczny zapas euro w portfelu. Warto również zadbać o dobre ubezpieczenie kosztów leczenia.

Wakacje z kryzysem w tle

Pomimo nadciągającej katastrofy gospodarczej Grecji kraj ten jest ciągle popularnym kierunkiem wyjazdów Polaków, również ze względu na duży spadek tamtejszych cen. Polacy po prosu zapłacą mniej w Grecji niż przed rokiem. Gdy jednak zaostrzy się sytuacja gospodarcza kraju, pojawią się również kłopoty dla przebywających w nim turystów.

Uwaga na ograniczenia wypłat z bankomatów

Masowe wypłacanie pieniędzy z banków może oznaczać nie tylko gigantyczne kolejki przed tymi urządzeniami i szybko kończącą się w nich gotówkę, ale także mogą zostać wprowadzone ograniczenia w dziennych wypłatach pieniędzy. Nie inaczej może być w kasach banków. Mogą się pojawić także problemy z płaceniem kartami. Część sprzedawców może przestać akceptować karty płatnicze ze względu na brak zaufania do upadającego systemu finansowego Grecji.

To, oczywiście, czarny scenariusz, ale - niestety - coraz bardziej realny.

Ilona Maciejuk