Nowelizacja MdM rozwiąże problem mieszkań od spółdzielni

2015-06-29 09:51:57

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki zmianom będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup mieszkania od spółdzielni.

Program Mieszkanie dla Młodych zapewnia dofinansowanie dla młodych ludzi chcących nabyć własne mieszkanie. Dopłaty dotyczą maksymalnie 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania. Pomoc ma postać dofinansowania do wkładu własnego.

Warunki programu

Z pomocy finansowej w programie mogą skorzystać osoby w wieku do 35 lat (w małżeństwie decydujących jest wiek młodszego małżonka). Jeśli chodzi o samo mieszkanie, to musi pochodzić ono z rynku pierwotnego (o powierzchni do 75 m2 lub do 85 m2 przy minimum trójce dzieci). W ramach programu można także kupić dom jednorodzinny o powierzchni do 100 m2 lub 110 m2 (przy minimum trójce dzieci).

Beneficjenci programu muszą zdecydować się na sfinansowanie zakupu nieruchomości kredytem zaciągniętym na co najmniej 15 lat, w wysokości minimum 50 proc. wartości mieszkania lub domu. Jednocześnie cena metra kwadratowego mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika dla danej lokalizacji.

Nowelizacja MdM

Zainteresowanie programem okazało się niższe,  niż zakładano, co skłoniło posłów do poszerzenia możliwości, jakie daje program. Efektem tego jest aktualna dyskusja nad zmianą przepisów. Celem tej zmiany jest zwiększenie udziału w programie osób, które chciałyby kupić pierwsze mieszkanie za pośrednictwem spółdzielni.

Zmiany przewidują, że o dofinansowanie będą mogły starać się osoby (członkowie spółdzielni), które podpisały ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o budowę mieszkania. Oprócz zmian związanych ze spółdzielniami sejmowa komisja infrastruktury zaproponowała poszerzenie programu o mieszkania i domy z rynku wtórnego.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam