Rama H, czyli jak konstrukcja bloku wpływa na cenę mieszkania

2015-08-14 16:59:59

Obecnie osoby poszukujące mieszkań najczęściej interesują się tymi zbudowanymi z cegły. Bloki tego typu dobrze zatrzymują wewnątrz ciepło i efektywnie chronią mieszkańców przed hałasem z zewnątrz. Dodatkowo cegła jest bardziej podatna na prace remontowe. Wielu nabywców nie docenia jednak bloków wybudowanych w technologii ramy H, które oferują całkiem przyzwoite standardy mieszkaniowe przy niskiej cenie zakupu.

Nieruchomości wzniesione z cegły preferowane są przez aż 3/4 kupujących, natomiast mieszkania w blokach z wielkiej płyty interesują co piątego klienta. Najmniejszą popularnością cieszą się budynki zbudowane w technologii rama H. Według badań tylko co dwunasty poszukujący mieszkania szuka tego typu lokali. Dlaczego zainteresowanych jest tak mało? Prawdopodobnie jest to spowodowane nieznajomością tej technologii budowania.

Bez ścian nośnych

Konstrukcja typu rama H opiera się na żelbetonowym szkielecie wypełnionym cegłami lub pustakami. Takie rozwiązanie sprawia, iż w mieszkaniu nie ma tzw. ścian nośnych, co ułatwia aranżację wnętrza, a także remont. Walory tego typu budownictwa potwierdzają także nowoczesne budynki, ponieważ większość inwestycji deweloperskich powstaje właśnie w tej technologii.

Komfort a cena

Klienci poszukujący mieszkania dzielą się na tych, którzy, nie patrząc na cenę, chcą nabyć lokal nowoczesny, nawet kosztem gorszej lokalizacji. Druga grupa nabywców szuka natomiast lokali w starszych budynkach, wzniesionych w technologii wielkopłytowej lub ramy H, licząc na niższą cenę nabycia, a także na mniejsze koszty utrzymania. Głównym argumentem za nabyciem mieszkania w bloku konstrukcji opartej o ramę H jest jego przystępna cena. Najczęściej kupujący lokal kierują się tylko tym czynnikiem. Mieszkanie w nowym budownictwie jest średnio o 25% droższe niż to w bloku wielkopłytowym lub zbudowane w technologii ramy H. Badania wskazują, że wśród klientów szukających mieszkania z cegły, tylko co dziesiąty wybrałby podobny lokal w bloku wielkopłytowym, jeśli byłby on o kilkanaście procent tańszy.

Rama H vs wielka płyta

Budynki wybudowane w technologii ramy H wciąż trzymają się dobrze i dodatkowo kuszą klientów bardzo dobrymi lokalizacjami. Często nieruchomości tego typu stoją w pobliżu centrów miast. Dzięki temu są dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami. Znakiem rozpoznawczym mieszkań w blokach starszego typu są m.in.:

  • małe powierzchnie pokoi,
  • ciemne kuchnie,
  • niskie stropy,
  • małe łazienki.

Sprawdź też: Kamienica, wielka płyta, nowe budownictwo - gdzie szukać mieszkania na kredyt?

Takie niewielkie mieszkania o powierzchni 35-40 m2 z dwoma pokojami są jednak obecnie najczęściej poszukiwane przez nabywców i wynajmujących. Pamiętajmy także o możliwościach aranżacyjnych lokali w budynkach skonstruowanych w oparciu o ramę H (czego nie można powiedzieć o mieszkaniach w wielkiej płycie). Dzięki temu nawet zaniedbane i z pozoru nieciekawe mieszkanie można przekształcić w lokal wpisujący się w nowsze standardy. Jest to duża zaleta zwłaszcza dla osób, które inwestują w mieszkania pod wynajem.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam