Mieszkania z wielkiej płyty lepiej omijać z daleka

2015-07-01 14:37:54

W kulminacyjnym momencie popularności budynków z wielkiej płyty zamieszkanie w nich było ziszczeniem snu niejednego Polaka. Obecnie są mieszkania w blokach tego typu są uważane za gorsze, co odbija się na ich niskiej cenie. Czy warto się na nią skupić?

Wielką płytą określa się budynki z prefabrykatów, czyli z gotowych elementów budowlanych, łączonych w całość z innymi elementami na placu budowy. Wzmożona migracja i rosnące potrzeby mieszkaniowe były głównymi katalizatorami powstawania bloków z wielkiej płyty. Wielkopłytowe osiedla powstawały masowo w każdym rozwijającym się europejskim mieście, dlatego do dzisiaj królują również w polskiej przestrzeni miejskiej.

Wady mieszkań z wielkiej płyty

Wielka płyta uniemożliwia architektoniczne i wnętrzarskie szaleństwa. Ich sztywna konstrukcja i cienkie ściany nie pozwalają na zmianę rozkładu pomieszczeń, więc nawet jeśli ktoś lubi otwarte przestrzenie, będzie musiał zadowolić się typowym podziałem pokoi, które można spotkać w tego typu mieszkaniach.

Komfort mieszkania w wielkie płycie dla wielu jest niezadowalający. Małe i nieustawne mieszkania, kuchnie bez okien czy wąskie przedpokoje to cechy charakterystyczne tego typu lokali, które zdecydowanie wielu potencjalnych kupców odpychają. Mieszkania te mają również cienkie ściany, które przewodzą dźwięki wewnątrz budynku i nie chronią przed hałasem z zewnątrz.

70-letni termin przydatności

Warto pamiętać, że przydatność budynków z wielkiej płyty została określona w trakcie ich powstawania, jeszcze w czasach PRL-u. Inżynierzy i urbaniści uważali że postoją one od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu lat. Obecnie eksperci nie przewidują, że wielka płyta nie zawali się z dnia na dzień, jednak nie dają jej dłuższego terminu przydatności niż kolejne czterdzieści lat.

Sprawdź też: Kamienica, wielka płyta, nowe budownictwo - gdzie szukać mieszkania na kredyt?

Kolejnym argumentem przemawiającym za omijaniem mieszkań z wielkiej płyty jest niebezpieczeństwo wiążące się z problemami społecznym, które często są nieodłącznym elementem wielkich osiedli.

Preferencje mieszkaniowe i wielka płyta

Wielkopłytowym osiedlom nie można odmówić również kilku pozytywnych cech. Osiedla te są bardzo dobrze skomunikowane z centrum, posiadają bogatą infrastrukturę (szkoły, przedszkola, przychodnie, sklepy) i otoczone są zielenią. Wśród typowych szarych osiedli można znaleźć również budynki o ciekawej architektonice. Przede wszystkim - są tańsze od mieszkań wybudowanych w innej technologii nawet o 7-10%. Mimo wszystko warto jednak zadać sobie pytanie, czy mieszkania te odpowiadają wymaganiom współczesnych konsumentów.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam