Wiemy, czyj wizerunek znajdzie się na banknocie 500 zł

2015-06-25 14:54:31

Narodowy Bank Polski podał do wiadomości, że pracuje nad nowym banknotem o nominale 500 zł. Choć nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał, to wiadomo czyj wizerunek zostanie na nim umieszczony.

Jak podał Narodowy Bank Polski, prace nad nowym banknotem 500-złotowym zostały rozpoczęte. Planowane wprowadzenie nominału do obiegu to rok 2017.

Po co Polakom banknot 500 zł?

Wprowadzenie nowego banknotu jest motywowane przez NBP chęcią obniżenia kosztów emisji pieniądza, a także lepszego zarządzania strategicznym zapasem banknotów, które są przechowywane w Narodowym Banku Polski.

Będziemy płacić Janem III Sobieskim

Choć nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądać nowy banknot, to wiadomo już, kto się na nim znajdzie. Emitent postanowił zachować chronologiczną ciągłość serii aktualnych banknotów „Władcy polski”. Z tego względu na nominale 500-złotowym będzie widniał wizerunek Jana III Sobieskiego. Sobieski był władcą Polski od 1674 roku. W historii najbardziej wsławił się Odsieczą Wiedeńską.

Kontynuacja serii „Władcy polscy”

Podtrzymanie chronologicznej ciągłości serii to ukłon w stronę nowych banknotów wprowadzonych w 1995 roku. Seria została zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha. Obecnie w obiegu znajdują się nominały: 10, 20, 50, 100 i 200 zł, na których widnieją tacy władcy Polski jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry oraz Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, a także Zygmunt I Stary.

Coraz trudniej podrabiać

Oprócz planowanych prac nad banknotem 500-złotowym NBP cały czas pracuje nad unowocześnianiem banknotów tak, aby zapewniały jak najlepsze bezpieczeństwo. Dowodem tego jest wprowadzenie w 2014 roku nowych banknotów 10, 20, 50 i 100 złotowych.

Nowe banknoty są bezpieczniejsze, a jednocześnie pozwalają na optymalizację kosztów związanych z ich emisją. Najwyższy obecnie nominał, czyli 200 zł, to w tej chwili najbardziej zaawansowany banknot, który wyposażono w takie technologie jak nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej. Choć nowe banknoty nie mają odmiennej grafiki, to ze względu na wprowadzenie nowych zabezpieczeń różnią się od starszych wersji.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam