Jak zlokalizować zgubiony telefon komórkowy?

2015-06-26 10:19:12

Posiadacze telefonów w Orange mają możliwość zlokalizowania swojego aparatu na wypadek zagubienia. Sprawdź, jak możesz to zrobić!

To, gdzie w danym momencie się znajdujemy, może zostać określone za pomocą naszego telefonu komórkowego. Wszystko, co jest potrzebne do namierzenia, to:

  • numer IMEI telefonu,
  • operator komórkowy,
  • karta SIM,
  • i oczywiście - telefon.

Numer IMEI jest przypisany na stałe do naszego telefonu. Możemy go sprawdzić w prosty sposób, wpisując na klawiaturze *#06#.

Jak działa namierzanie?

Namierzanie telefonu wykorzystuje fakt, że komunikacja w systemie GSM jest możliwa dzięki temu, iż abonenci znajdują się na obszarze pokrytym stacjami bazowymi (BTS).

W trakcie rozmowy nasz telefon komunikuje się z najbliższą stacją BTS, której wysyła nasz numer IMEI oraz nasz numer telefonu. Lokalizacja telefonu sprowadza się więc do zmierzenia siły sygnału między BTS-em a lokalizowanym telefonem. Jest to możliwe, jeśli nasz telefon znajduje się w zasięgu 3 stacji bazowych (BTS-ów).

Dzięki tej metodzie można zlokalizować telefon w mieście z dokładnością do 50 metrów, a poza miastem - do 300 metrów.

Lokalizowanie innych osób

Użytkownicy Orange mogą skorzystać z usługi „Gdzie jest dziecko”, która jest skierowana do klientów indywidualnych oraz usługi „Lokalizator Orange” - dla klientów biznesowych. Usługa działa na opisanych wyżej zasadach i daje nam łatwy dostęp do niezbędnych danych.

Klienci biznesowi mogą wybrać kilka wariantów „Lokalizatora Orange”. Sam lokalizator jest dostępny w przeglądarce internetowej. Wystarczy zalogować się na lo.orange.pl. Lokalizacja nie wymaga żadnej ingerencji w telefon.

Lokalizowanie zgubionego telefonu

Lokalizowanie własnego zgubionego telefonu to bez wątpienia bardzo dobry sposób na odnalezienie zguby. Z pomocą „Lokalizatora Orange” będzie to szybkie i wygodne. Należy jednocześnie pamiętać, że lokalizowanie telefonów innych osób bez ich wiedzy dla zabawy jest naruszeniem prywatności. Co innego, jeśli lokalizacja służy istotnym celom, jak choćby pozwala na szybkie zarządzanie karetkami.

Arkadiusz Wojciechowski