Ubezpieczenie lokalu firmowego

2015-08-03 12:29:13

Właściciel lokalu wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien zadbać o jego odpowiednie ubezpieczenie. Tylko z których polis warto korzystać, a które będą dla firmy jedynie niepotrzebnym kosztem?

Firmy ubezpieczeniowe na ogół oferują pakiety gwarantujące ochronę przed najpowszechniejszymi rodzajami ryzyka, na które narażony jest lokal. Przeważnie dotyczą one nie tylko ochrony samej nieruchomości, ale również wyposażenia biurowego. To, którą ofertę wybierze ostatecznie przedsiębiorca, powinno zależeć przede wszystkim od charakteru prowadzonej przez niego działalności.

Najpopularniejsze ubezpieczenia

Choć największy komfort daje z pewnością ubezpieczenie całego budynku, to ze względu na wysokie koszty warto zastanowić się nad węższym zakresem ochrony. W wielu przypadkach wystarczające będzie zabezpieczenie samego lokalu czy też pomieszczeń z nim sąsiadujących, takich jak np. garaż czy piwnica.

Sprawdź też: Cena ubezpieczenia lokalu wynajmowanego

Najczęściej przedsiębiorcy wybierają ochronę przed pożarem, zalaniem oraz włamaniem. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze ubezpieczyciel pokryje naprawę szkody powstałej np. w wyniku każdego włamania z kradzieżą - by uzyskać odszkodowanie, muszą wystąpić określone okoliczności. Przykładowo wniosek o wypłatę odszkodowania będzie odrzucony, jeśli zapomnieliśmy zamknąć wcześniej drzwi do lokalu, co ułatwiło złodziejom włamanie. Ze szczegółami dotyczącymi zdarzeń, które uprawniają do odszkodowania możemy zapoznać się, czytając warunki ubezpieczenia.

Gdy zalejemy sąsiada...

Jeśli lokal sąsiaduje z pomieszczeniami należącymi do osób trzecich, należy rozważyć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W jego przypadku ubezpieczyciel pokryje koszty finansowe związane z naprawą szkód wyrządzonych w wyniku użytkowania lokalu, takich jak np. koszty remontu zalanego mieszkania sąsiada z dołu.

Mienie firmowe pod ochroną

Ubezpieczeniem warto również objąć wartościowe rzeczy ruchome, takie jak:

  • sprzęt komputerowy,
  • urządzenia elektroniczne,
  • meble,
  • sprzęt przenośny (telefony komórkowe, nośniki danych).

Co jeszcze można chronić?

Ponadto wielu przedsiębiorców decyduje się na zabezpieczenie wartości pieniężnych (gotówka, weksle, czeki, złoto) oraz nakładów inwestycyjnych ponoszonych na wykończenie i adaptację wnętrz lokalu. Dużą popularnością cieszy się też ubezpieczenie przed stłuczeniem szyb (najczęściej okiennych i drzwiowych), które może obejmować również uszkodzenia neonów czy reklam świetlnych.

Emilia Kasińska