Getin Bank: Aktywacja karty płatniczej online

2015-06-26 08:04:56

Jeśli założyłeś konto w Getin Banku i chcesz z niego w pełni korzystać, niezbędna będzie do tego karta płatnicza. Gdy po kilku dniach od podpisania wniosku wreszcie ją otrzymałeś, pora ją aktywować. Jak to zrobić?

Zgodnie z regulaminem Getin Bank wysyła kartę płatniczą w terminie do 14 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku. Inna procedura ma miejsce jedynie przy wydaniu kart NFC. Jak aktywować kartę?

Na kilka sposobów

Kartę możemy aktywować:

  • telefonicznie poprzez infolinię,
  • w placówce banku,
  • przez bankowość online.

Z wyjątkiem kart NFC dokonanie pierwszej transakcji zbliżeniowej wymaga uprzedniego dokonania transakcji zużyciem kodu PIN.

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

Nadanie i zmiana PIN-u

W przypadku każdej karty, którą otrzymamy, kod PIN przechowywany jest zarówno w systemie bankowym, jak również umieszczony zostaje na chipie karty (w specjalnym układzie mikroprocesorowym, wbudowanym w kartę). Dzięki temu, że kod PIN umieszczany jest na chipie karty, możliwe jest przyspieszenie czasu dokonania transakcji.

Zmiana także w bankomacie

Jeśli chcemy zmienić kod PIN, możemy to zrobić na infolinii banku, jak również poprzez bankowość internetową oraz w dowolnym bankomacie w kraju z za granicą, który oferuje możliwość zmiany PIN-u.

Jak aktywować online?

Najłatwiej aktywować kartę z poziomu bankowości internetowej. W tym celu należy zalogować się na konto internetowe, następnie w kontenerze „Twoje karty” wybrać opcję: „Umowa kart debetowych”, następnie „Szczegóły” i „Aktywuj/Nadaj PIN”.

Nie wszystkie karty

Warto zaznaczyć, że możliwość nadania oraz zmiany kodu PIN poprzez bankowość internetową dotyczy większości wydawanych kart płatniczych. Są jednak wyjątki, które stanowią karty płatnicze, których numery rozpoczynają się od cyfr: 404733, 404790, 404791, 409205, 425887, 428548, 428549, 428551, 448360, 531235, 546566, 557520 oraz 557521. Nie ma możliwości zmiany kodu PIN tych kart zarówno poprzez infolinię, jak i bankowość online. Posiadacze takich kart otrzymają PIN w formie papierowej, a zmienić go mogą jedynie w dowolnym bankomacie oferującym usługę zmiany kodu PIN.

Pamiętaj o podpisie!

Na koniec jeszcze jedna rada - po otrzymaniu karty płatniczej, pamiętaj o jej podpisaniu. Pominięcie tego kroku może źle się dla Ciebie skończyć - nawet utratą karty w przypadku chęci zapłacenia nią w sklepie - więcej przeczytasz o tym tutaj: Niepodpisana karta do konta - czy kasjer może ją zniszczyć?

Żaneta Pilarska