Mieszkanie dla Młodych - od września obejmie rynek wtórny?

2015-06-23 15:39:57

10 czerwca odbyło się posiedzenie podkomisji, na której obradowano nad nowelizacją ustawy o MdM. Efektem spotkania była rewolucyjna propozycja włączenia do programu dofinansowań także mieszkań z rynku wtórnego. Zmiany mają szansę wejść w życie już we wrześniu.

Zmiany w MdM-ie, nad którymi pracuje rząd, ucieszą przede wszystkim mieszkańców mniejszych miast i miejscowości. Taka modyfikacja da szansę na dopłaty nabywcom mieszkań w miasteczkach, w których  deweloperzy są mało aktywni (lub wręcz omijają te tereny z daleka), a budownictwo opiera się raczej na indywidualnych budowach. Dopłaty z MdM-u do używanych mieszkań mogą znacząco wpłynąć na liczbę transakcji na rynku nieruchomości.

Wymogi dotychczasowe

Według dotychczas obowiązujących zasad programu MdM, by skorzystać z dofinansowania, należy nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego, które dodatkowo mieści się w limicie cenowym dla danego terenu, a także spełnia kryteria powierzchniowe - do 75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów. O 10 m2 może być większy kupowany lokal w przypadku rodzin z minimum trójką dzieci.

Mieszkanie nabywane z dopłatą MdM musi być kupione na kredyt złotówkowy, który pokrywa 50% wartości nieruchomości i jest rozłożony na przynajmniej 15 lat. O dofinansowanie z programu rządowego mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35 roku życia, mogą to być zarówno single, jak i małżeństwa, niezależnie od tego, czy posiadają dzieci.

Limity będą obniżone

Według wstępnych propozycji rządu kwota dopłaty do mieszkań z rynku wtórnego ma być wyliczana inaczej niż jej odpowiednik dla rynku pierwotnego. Obecnie limit cenowy dla rynku pierwotnego wynosi 110% średniego wskaźnika odtworzeniowego, natomiast dla mieszkań z drugiej ręki ma to być 90%.

W związku z powyższym przykładowo w Warszawie limit dla rynku pierwotnego wynosi 6 588,32 zł za m2, a przy wspomnianych założeniach dotyczących mieszkań z rynku wtórnego będzie to 5 390,44 zł/m2. Właśnie niskie limity cenowe są najbardziej kontrowersyjne w proponowanych zmianach, ponieważ w dużych miastach trudno będzie znaleźć mieszkania spełniające nowe wymogi programu.

Dostępność używanych mieszkań

Obecnie na warszawskim rynku wtórnym dostępnych jest ponad 42 tys. mieszkań spełniających kryteria ustawowe MdM, ale tylko 642, czyli 1,5%, mieści się w limicie cenowym 5390,44 zł/m2. W Krakowie z ponad 11 tys. mieszkań w ofercie, w limicie MdM dla rynku wtórnego - 4183,20 zł/m2 - mieszczą się tylko 163 lokale.

Kiedy wejdą zmiany?

Włączenie rynku wtórnego do programu sprawi, że dopłaty staną się dostępne dla osób mieszkających z dala od dużych miast, a także nabywców szukających mieszkań z drugiej ręki. Zmiany w ustawie mają wejść w życie od września (choć termin ten był już kilkukrotnie przesuwany) - jak będzie naprawdę, dopiero się okaże.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam