Recenzja konta walutowego w Alior Banku

2015-06-24 18:23:41

Osoby, które podróżują, spłacają kredyt walutowy lub często robią zakupy internetowe na zagranicznych stronach, chcąc uniknąć opłat za przewalutowanie coraz chętnej decydują się na założenie konta walutowego. A czy warto założyć je w Alior Banku? Sprawdźmy.

Aby założyć konto walutowe w Alior Banku, nie trzeba wychodzić z domu. Wniosek o jego otwarcie można wysłać on-line, a następnie potwierdzić swoją tożsamość przelewem dokonanym na wskazany przez Alior Bank rachunek. Prowadzenie konta jest bezpłatne. Oferowane jest ono w czterech walutach:

  • euro,
  • dolarach amerykańskich,
  • frankach szwajcarskich,
  • funtach brytyjskich.

Karta do konta

Aby w pełni obsługiwać konto, warto zdecydować się również na kartę debetową. Opłata za jej wydanie wynosi 10 zł, natomiast miesięczna opłata za jej użytkowanie to 5 zł. Bezpłatne są wypłaty z bankomatów Alior Banku, sieci Euronet i PlanetCash, natomiast wypłaty z bankomatów z rachunków w USD, EUR i GBP na całym świecie to koszt 5 zł.

Klient może zdecydować się na wypukłą kartę, płaską kartę lub naklejkę wyposażoną w funkcjonalność zbliżeniową. Warto zdecydować się na wypukłą kartę Debit MasterCard PayPass, ponieważ pozwala ona na realizację płatności przez Internet, płaską kartę co prawda dostać można od ręki, jednak nie posiada ona takiej funkcji.

Co ważne, karty rozliczane są w walucie rachunku, co oznacza że nie ma konieczności przewalutowania przy dokonywaniu transakcji w walucie rachunku.

Koszt przelewów

Posiadacze kont walutowych często też korzystają z możliwości dokonywania przelewów. Przelew europejski, dokonany w euro, w trybie normalnym lub pilnym, w systemie bankowości internetowej, do krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Norwegii i wskazanych terytoriów zależnych państw UE, to koszt 5 zł. Natomiast za przelew zlecony w bankowości telefonicznej lub internetowej zapłacimy 30 zł, zlecając przelew w placówce Alior Banku zapłacimy aż 50 zł.

Autodealing

Użytkownicy konta walutowego w Alior Banku mogą korzystać z Autodealingu, będącego sposobem na zawieranie transakcji finansowych on-line. Dzięki tej usłudze klient może zawierać transakcje w dowolnym momencie, a kurs dla wymiany waluty ustalany jest w oparciu o stawki stosowane na rynku międzybankowym. Ponadto istnieje możliwość ulokowania w Autodelingu środków na dowolną liczbę dni, od jednego dnia do roku na oprocentowanie stałe, z gwarancją, że w trakcie jej trwania nie ulegnie zmianie. Miesięczna opłata abonamentowa za tę usługę wynosi 7 zł.

Żaneta Pilarska