Polisa OC - poprzez firmę leasingową czy indywidualnie?

2015-06-26 10:01:26

Leasing może stanowić lepsze od kredytowania rozwiązanie zakupu samochodu dla firmy. Warto jednak pamiętać, że leasingodawca zwykle wymaga wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń, czyli OC+AC. Czy warto to zrobić za jego pośrednictwem, czy lepiej szukać polis indywidualnie?

Firma leasingowa, będąca właścicielem samochodu leasingowanego przez jej klienta, może narzucić warunki ubezpieczenia auta. Skutkiem tego leasingobiorca będzie musiał wykupić nie tylko ubezpieczenie OC, ale także autocasco, często na warunkach ustalonych przez firmę leasingową.

Po co autocasco w leasingu?

Pełny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych ma uchronić przedmiot leasingu przed utratą wartości lub wręcz całkowitym zniszczeniem. Działa to w obydwie strony - leasingujący nie poniesie zbyt wysokich kosztów napraw, a firmie leasingowej ułatwi to uzyskanie odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu. Większość aut kupowanych w leasingu jest nowa bądź maksymalnie kilkuletnia, ten stan rzeczy uzasadnia potrzebę dodatkowej ochrony. W przypadku uszkodzenia takiego pojazdu, jego wartość gwałtownie spada.

Nie każde AC będzie zaakceptowane

W ramach pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych muszą zostać z reguły spełnione dodatkowe warunki. Często się zdarza, że w polisie AC muszą zostać zniesione wszelkie udziały własne oraz franszyzy integralne, ponadto wybrana opcja serwisowego wariantu rozliczenia naprawy szkody i wymiany uszkodzonych części na oryginalne. Oprócz tego regułą jest wymaganie stałej sumy ubezpieczenia w trakcie trwania umowy leasingu.

Warto nadmienić, iż opisany wariant ubezpieczenia AC dla prywatnego właściciela pojazdu oznaczałby dosyć wysoką wartość składki ubezpieczeniowej w stosunku do standardowych warunków.

Z pomocą leasingodawcy może być taniej

W związku z wymogiem pełnego ubezpieczenia pojazdu firmy leasingowe często oferują zawarcie umowy ubezpieczenia razem z umową leasingu. Sytuacja ta może być korzystna dla użytkownika samochodu, ponieważ ułatwia mu załatwienie wszystkich formalności w krótkim czasie i bez zbędnych formalności. Ponadto firmy leasingowe są stałymi klientami towarzystw ubezpieczeniowych, przez co mogą liczyć na zniżki w cenach polis, chociaż nie jest to regułą.

Minusem na ograniczony wybór ofert

Najczęściej leasingodawcy mają podpisane umowy o współpracę z kilkoma największymi bądź tylko jednym zakładem ubezpieczeń, co w rezultacie zmniejsza wybór. Pomimo tego firmy leasingowe z reguły umożliwiają klientom wyszukanie ubezpieczyciela samodzielnie. Zatem przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu auta, warto sprawdzić kilka ofert. Może dojść do sytuacji, w której koszty polisy samodzielnie wyszukanej okażą się nawet o kilkaset złotych niższe w skali roku.

Korzystaj z porównywarek

Celem szybkiego porównania ofert warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, usług multiagencji lub firmy brokerskiej. Porównanie to może być również punktem wyjścia do negocjowania ubezpieczenia z firmą leasingową. Warto więc przedstawić firmie leasingowej korzystną ofertę, pokazując przynajmniej jej skan.

Ubezpieczenie na raty

Wybór oferty indywidualnej nie jest pozbawiony jednak wad. Jedną z nich jest brak możliwości rozbicia ubezpieczenia na wiele rat. Przy umowie o ubezpieczenie z firmą leasingową może to być nawet 12 płatności, a składka regulowana będzie w prosty sposób - będąc doliczona do rat leasingowych.

Tomasz Słupczyński